Նպատակը պարզ է՝ Արցախի էթնիկ զտումն ու հայաթափումը․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում մանրամասներ ներկայացրեց Արցախ կատարած այցից։ Նա, մասնավորապես նշեց, որ այցելել է նաև Խրամորթ գյուղ, ծանոթացել իրավճակին։ «Ձեզ պետք է ասեմ, որ շատ խիստ մտահոգիչ էր այն իրավիճակը, որը տեսա այնտեղ, բնակչության հոգեբանական վիճակը։ Այցի արդյունքում հետևություններս հետևյալն են՝ ադրբեջանական կողմից ճնշման, ահաբեկման, հայաթափման նպատակ հետապնդող քաղաքականությունը շարունակական է։ Գազի անջատումները, այս գործողությունները ևս մեկ ապացույց են, որ սա մեկ կետից կառավարվող քաղաքականություն է։ Նպատակը պարզ է՝ Արցախի էթնիկ զտումն ու հայաթափումը»,- ասաց նա։
Հարցին, թե այս ամենի ֆոնին ինչպե՞ս է հնարավոր Ադրբեջանի հետ խաղաղություն կնքել, պաշտպանը պատասխանեց․ «Որևէ ՄԻՊ չի կարող ասել, որ խաղաղությունը վատ բան է, սա բոլորիս կոնսենսուսն է։ Բայց որպես պաշտպան՝ իմ մտահոգությունը խաղաղության կամքի արտահայտման, դրանց մասին բարձրաձայնումները պիտի ապահովագրված ու ապացուցված լինեն նաև գործողություններով։ Այս պահին պիտի արձանագրենք, որ վերջին 2 շաբաթվա իրադարձություններն ու էսկալացիաները, ներառյալ հումանիտար իրավիճակի շուրջ լարվածությունները, ցույց են տալիս, որ այդ խաղաղության մասին խոսակցությունների համար ուղղակի միջավայր չկա, գործողություններ չկան։ Եվ դրանք, մեղմ ասած, ադրբեջանական կողմից անկեղծ չեն»։