2004թ. ապրիլին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հոկտեմբերի 7-ը հայտարարվեց Գրադարանավարի օր: Տոնի խորհուրդը գրքի արժեւորումն է, նրա դերակատարության կարեւորումն առողջ հասարակություն ձեւավորելու, մատաղ սերնդին դաստիարակելու գործում:
Հինգ տարի է` կառավարության որոշմամբ հոկտեմբերի 7-ին նախորդող շաբաթ օրը պարտադիր կազմակերպվում է գրադարանային երեկո: Այս տարի` հոկտեմբերի 4-ին, Կապանի մարզային եւ քաղաքային գրադարաններում մեկնարկել է բազմաբովանդակ միջոցառումների շարք, որտեղ ընդգրկվել էին թե՛ աշակերտներ, թե՛ ընթերցասեր այլ կապանցիներ: Մինչեւ ուշ երեկո Կապանի ակումբագրադարանային միավորման տարբեր մասնաճյուղերում տեղի ունեցան տարբեր խորագրերով գրական երեկոներ, զրույցներ, մեծարման երեկո (հանդիպում Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Աշոտ Դավիդյանի հետ): Երեխաներն արտասանեցին Եղիշե Չարենցի, Պարույր Սեւակի եւ այլ նշանավոր գրողների բանաստեղծությունները, պատմեցին իրենց ընթերցած գրքերի մասին:
Ներկաները շնորհավորեցին գրադարանավարներին տոնի կապակցությամբ եւ կարեւորեցին կատարած աշխատանքը` հատկապես շեշտելով այն միտքը, որ նրանք յուրատեսակ օղակ են ընթերցողի եւ գրքի միջեւ:
«Սյունիքի մարզային գրադարան» ՊՈԱԿ-ի «Հանդիպման վայրը` գրադարան» խորագրով գրադարանային երեկոյի միջոցառումների շարքը մեկնարկեց մանկական բաժնից: Կապանի N 3 միջնակարգ դպրոցի 4-րդ դասարանի աշակերտները (դասվար` Նաիրա Դավթյան) եւ Կապանի N 7 հիմնական դպրոցի աշակերտները կազմակերպել էին գրական-երաժշտական համադրույթ, որի ընթացքում մեծարեցին գրադարանավարին, բանաստեղծություններ եւ ասույթներ հնչեցրին գրքի մասին, երաժշտական հաճելի համարներ պարգեւեցին հանդիսատեսին: Այնուհետեւ գրադարանի տարբեր բաժիններում անցկացվեցին գրքային ցուցահանդեսներ, գրական-երաժշտական երեկոներ, ներկայացվեցին փոքրիկ մանրապատումներ, բեմականացումներ:
Սյունիքի մարզային գրադարանի մասնագիտական աշխատանքների գծով կոորդինատոր Ալվարդ Մովսեսյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին` գրադարանավարի գործն արժեւորելու համար եւ գիրքը սիրելու ու աչքի լույսի պես պահպանելու կոչ արեց երեխաներին: Նա նշեց, որ գրքի հանդեպ հետաքրքրությունը չպետք է մարի, քանի որ համացանցից միշտ չէ, որ կարելի է հուզող հարցերի լիարժեք պատասխան ստանալ:
Սյունիքի մարզի բոլոր գրադարաններում այս օրերին կազմակերպվել են նմանատիպ միջոցառումներ, որոնց առանցքը նույնպես գիրքն էր ու գրադարանավարը: Մասնավորապես` Գորիսի գրադարանների վարիչ Զոյա Գալստյանը նշեց, որ, գրքային ցուցահանդեսից եւ գրական երեկոներից բացի, Թարգմանչաց տոնին նվիրված միջոցառում են անցկացրել, որին մասնակցել են Գորիս քաղաքի ուսանողներ եւ աշակերտներ: Սիսիանի գրադարանների սպասարկման բաժնի վարիչ Ալմաստ Պետրոսյանի տեղեկացմամբ` անցկացվել է գրական երեկո, նախատեսվում է Սիսիանի երաժշտական դպրոցի հետ համատեղ Կոմիտասի 145-ամյակին նվիրված գրական-երաժշտական ցերեկույթ անցկացնել: Մեղրու եւ Ագարակի գրադարաններում նույնպես անցկացվեցին նմանատիպ միջոցառումներ ու հանդիպումներ:
Նշենք, որ Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանի կողմից տոնի առթիվ պատվոգրերի արժանացան Կապանի ակումբագրադարանային միավորման գրադարանավարներ Լուսինե Վարդազարյանը, Մարինե Կարապետյանը, Ռուզաննա Գալստյանը: