Փետրվարի 13-ին` Աստվածահայտնությունից (հունվարի 6) 40 օր հետո, Հայ առաքելական եկեղեցին նշում է Տեառնընդառաջը կամ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, Տրնդեզը: Այդ օրը Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում տեղի ունեցավ նախատոնակի ժամերգություն, որից հետո` նորապսակների օրհնության կարգ: Եկեղեցու բակում նորապսակները օրհնված մոմի կրակով վառեցին ավանդական խարույկը` որպես Քրիստոսի լույսի խորհրդանիշ: Ինչպես հոգեւորականներն են վկայում, հեթանոսները Աստծո պատիվը կրակին էին մատուցում, իսկ մենք ցույց ենք տալիս կրակը որպես Քրիստոսի ծառա, որի համար բերում ենք Աստծուն ծառայեցնելու, իսկ կրակի վրայով թռչելով` այն ոտնատակ ենք տալիս, թե դու աստված չես, այլ Նա է Աստված, ով քառասուն օրական եկավ տաճար: Նորապսակները, ցատկելով խարույկի վրայով, հավատում են, որ այն իրենց հաջողություն կբերի:
Օրվա խորհրդին գեղեցիկ շունչ հաղորդեցին Կապանի մշակույթի պալատի երաժշտական խմբերը, իսկ 2014թ. փետրվարի 13-ից մինչեւ 2015թ. փետրվարի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում ամուսնացած զույգերին այս տարվա խաչի քավոր Էդգար Բաղդասարյանը նվերներ հանձնեց:
Քանի որ օրն առավելապես նշվում է որպես նորապսակների տոն, Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանն իր շնորհավորական ուղերձում նրանց մաղթեց. «Տեառնընդառաջի տոնին ստացած օրհնանքը թող առավել ամրություն եւ ջերմություն բերի ձեր նորաստեղծ օջախներին, որ յուրաքանչյուր նոր հայ ընտանիք դառնա մեր համայնքի, մեր պետականության ամուր հենքն ու մեր ազգին արժանավոր զավակներ պարգեւի»:
Նմանատիպ միջոցառումներ անցկացվեցին նաեւ մարզի մյուս քաղաքներում: