«Ոչ այդքան մեծ գումարներով հնարավոր է շատ լավ օր անցկացնել ավարտական քննություններից հետո»․ ԿԳ նախարար
Կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ամենօրյա ռեժիմով պայքարում է ավարտական դասարաններում անցկացվող ապօրինի դրամահավաքների դեմ:
«Խոսքը վերաբերում է հսկայական գումարներին, որոնք հավաքվում են եւ այնուհետեւ նվերների տեսքով հայտնվում են այս կամ այն տնօրենների, ուսուցիչների սեղանին: Չեմ ասում բոլոր դպրոցներում, բայց կան նման դեպքեր: Սա կոնկրետ կաշառք է եւ ինձ համար անընդունելի: Շատ ուրախ եմ, որ սա արդյունք է տալիս: Ունեմ արդեն, եթե չչափազանցնեմ, ավելի քան հարյուր հաղորդագրություն, որոնց համաձայն տնօրենները եւ ուսուցիչները, ծնողական խորհուրդները վերադարձնում են այն գումարները, որոնք նախկինում հավաքվել են», - «Ֆեյսբուքյան ասուլիսի» եթերում այսօր մանրամասնեց նորանշանակ նախարարը՝ ընդգծելով՝ խոսքը չի վերաբերում ավարտական երեկոներին:
Արայիկ Հարությունյանն արձանագրեց, որ իր այս ջանքերը արդեն արդյունք են տալիս:
«Ունեմ արդեն, եթե չչափազանցնեմ, ավելի քան հարյուր հաղորդագրություն, որոնց համաձայն տնօրենները եւ ուսուցիչները, ծնողական խորհուրդները վերադարձնում են այն գումարները, որոնք նախկինում հավաքվել են», - նշեց նախարարը: - «Որոշ տնօրեններ, ուսուցիչներ, որոնք ակնկալիք էին ունեցել այս դրամահավաքների արդյունքում եւ մեծ գումարներ էին ստանալու, փորձում են պատասխանատվությունը իրենց վրայից գցել նախարարի խոսքերի վրա եւ արհեստականորեն խոչընդոտում են նույն այդ ավարտական միջոցառումների, երեկոների անցկացմանը: Իմ դիրքորոշումը հետեւյալն է՝ ոչ այդքան մեծ գումարներով հնարավոր է շատ լավ օր անցկացնել ավարտական քննություններից հետո»:
Նախարարը նաեւ չբացառեց, որ գուցե կարելի է բյուջեով նախատեսել ինչ-որ գումար՝ այդ ավարտական միջոցառումների համար: