Ոչ ոք չի կարող պառակտում մտցնել Իրանի և Ադրբեջանի միջև. Ալիև
Ոչ ոք չի կարող «թյուրըմբռնում ստեղծել և պառակտում մտցնել» Իրանի և Ադրբեջանի միջև, այսօր հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, փոխանցում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Երկու երկրների նախագահների մասնակցությամբ այսօր կայացել է Խուդաֆերինի ամբարտակի շահագործման հանձնման և Գըզ Քալասի հիդրոէլեկտրակայանի բացման արարողությունը։
«Այս արարողությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս երկու երկրների բարեկամությունը։ Այսօր ողջ աշխարհն ականատես է լինում, թե որքան մեծ է բարեկամությունը Իրանի և Ադրբեջանի միջև», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ըստ Ալիևի՝ իրանա-ադրբեջանական «բարեկամությունն ու եղբայրությունը կարևոր գործոն են ապագայում տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության միջոցառումների ամրապնդման համար»։
Նա շեշտել է, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային ոլորտում իրականացվող համատեղ նախագծերը առանձնահատուկ նշանակություն ունեն նաև տարածաշրջանի համար։
Էբրահիմ Ռաիսին, իր հերթին, ասել է, թե այն, որ շատ կարևոր խոշոր նախագծեր կարող են իրականացվել երկու ժողովուրդների և երկու պետությունների միջև, ինքնին նշանակալի իրադարձություն է։
«Գուցե ինչ-որ մեկին դուր չգան մեր հանդիպումներն ու համատեղ հաջողությունները։ Մեզ համար դա նշանակություն չունի։ Գլխավորն այն է, որ մենք միասին իրականացնենք այն, ինչ ի շահ մեր երկրների, պետությունների ու ժողովուրդների է», - նշել է նա։