Օգոստոսի 18–ը Քաջարան քաղաքի օրն էր
Լեռնագործների քաղաքի հիմնադրման 66-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվեց Քաջարանի համայնքապետարանում հյուրընկալությամբ։
Այնուհետև տոնակատարության մասնակիցներն այցելեցին Արցախյան գոյամարտում զոհված ազատամարտիկների հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեցին նրանց հիշատակին։
Քաջարանի ժամանցի և հանգստի վայրերն ավելացան ևս երեքով․ Քաջարան խոշորացված համայնքի Բաբիկավան թաղամասում, Քաջարան քաղաքի Բակունց և Տերյան փողոցներում բացվեցին խաղահրապարակներ ու պուրակներ։
Գլխավոր իրադարձությունը Քաջարանի մշակույթի կենտրոնում էր, որտեղ կայացավ հանդիսավոր նիստ։
Քաղաքի հիմնադրման տարեդարձի առթիվ ներկաներին բարեմաղթանքի խոսքեր հղեցին Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդլիյը, Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը։
Այնուհետև մի ստվար խումբ քաջարանցիներ արժանացան համայնքապետարանի պատվոգրերի և դրամական պարգևների։
Հանդիսավոր նիստից հետո մշակույթի կենտրոնի հրապարակում ելույթ ունեցավ Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական անսամբլը ( գեղարվեստական ղեկավար՝ Նորայր Մեհրաբյան)։
Կազմակերպվել էր ազգային կերակուրների ցուցահանդես և հյուրասիրություն։
Տոնակատարությունը եզրափակվեց  Արկադի Դումիկյանի համերգով, իսկ ամենավերջում հրավառություն էր։