Որ ձմռանը տաք լինի բնակարանում
Բարձրադիր Քաջարանում, որտեղ ձմեռը խստաշունչ է լինում, հիմնախնդիր է բնակարաններում անհրաժեշտ ջերմաստիճանի ապահովումը։ Այդ խնդիրը մասամբ սկսվել է լուծվել 2019 թվականից, երբ Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակը սկսեց իրականացնել «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրը։ Նախ կորոնավիրուսի համավարակը, հետո 44-օրյա պատերազմը որոշակի ձգձգեցին ծրագրի իրականացումը, բայց, այնուամենայնիվ, այն իր տրամաբանական ավարտին հասավ։ Այժմ Քաջարան խոշորացված համայնքի 25 բազմաբնակարան շենք ամբողջովին ջերմամեկուսացվել է։
Հուլիսի 18-ին և 19-ին ծրագրի արդյունքների ամփոփման առիթով Սյունիքի մարզում կազմակերպվեց հանրապետական լրատվամիջոցների լրագրողների շրջայց: Մարզ էին այցելել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան ներկայացուցիչ  Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի տնօրեն Արմեն Եսոյանը, ծրագրի համակարգող Վահրամ Ջալալյանը, ծրագրի շենքերի ճարտարագետ-վերլուծաբան Անդրե Օհանյանը, ծրագրի այլ  պատասխանատուներ:
Հուլիսի 19-ին խումբը Կապանի էներգաարդյունավետ արդիականացված թիվ 1 մանկապարտեզում էր, իսկ շրջայցի հաջորդ հանգրվանը Քաջարանն էր, որտեղ ծրագրով զգալի աշխատանքներ է իրականացվել: Լրագրողներն ու ծրագրի պատասխանատուները նախ շրջեցին քաղաքում, լսեցին քաջարանցիների կարծիքները:
Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը ներկաներին հակիրճ ներկայացրեց կատարվածը, շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի պատասխանատուներին և պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ծրագիրը նաև  բնապահպանական բաղադրիչ ունի, այն է՝ կրճատում է ածխաթթու գազի արտանետումը մթնոլորտ: Սա այն բանի համատեքստում է ասվում, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքում կլիմայի  մեղմման հետ կապված միջազգային պարտավորություններ է ստանձնել:
Իսկ ընդհանրապես «Շենքերի էներգաարդյունավետության արդիականացում» ծրագիրը մի քանի միջոցառում է իրականացնում՝ բազմաբնակարան շենքերի շքամուտքերի դռների փոխում, նկուղների վերանորոգում, շենքերի արտաքին պատերի ջերմամեկուսացում, տանիքների փոխում, շենքերի աստիճանավանդակների պատուհանների նորոգում և այլն:
Ինչպես իմանում ենք տեղեկատվական թերթիկից, ծրագիրն աջակցել է Քաջարան, Սիսիան և Կապան համայնքներին՝ արդիականացնելու 42 բազմաբնակարան և երեք հասարակական շենք՝ նպաստելով  արտանետումների կրճատմանը և բնակիչների կյանքի որակի բարելավմանը: