Ո՞վ եւ ինչո՞ւ է պահանջում Գորիս համայնքի ընտրյալ ղեկավարի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 6-ի օրվա երկրորդ կեսից Գորիսի հանրությունն ալեկոծված է: Լարված եւ սպասողական վիճակում հայտնված մարդիկ քննարկում են ոչ պաշտոնական ճանապարհով տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր Վաչագան Ադունցը, հարկադրանքի ենթարկվելով, հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
Ոմանք նույնիսկ հավաստիացնում էին, թե կառավարության սեպտեմբերի 7-ի նիստում քննարկվելու է Վաչագան Ադունցի դիմումը եւ Գորիս համայնքի ղեկավարի արտահերթ ընտրության օր է նշանակվելու:
Իհարկե, կառավարությունում նման հարց չքննարկվեց, ինչը, սակայն, չխանգարեց, որ համայնքի ղեկավարի շուրջ բռնկված հրդեհն ավելի թեժանա:
Խոսակցությունների սաստկացմանը նպաստում էր հանգամանքը, որ Վաչագան Ադունցը անհասանելի էր եւ հնարավոր չէր կապվել նրա հետ:
Միայն սեպտեմբերի 7-ի առավոտյան հաջողվեց հեռախոսազրույց ունենալ Վաչագան Ադունցի հետ, ով էլ հաստատեց, որ ճնշում են գործադրում իր վրա՝ հրաժարականի դիմում գրելու համար, սակայն չի գրել եւ չի պատրաստվում գրել: Հերքեց Գորիսում տարածված խոսակցությունը, թե իբր սեպտեմբերի 6-ին համայնքապետարանում (մեկ տարվա մեջ կատարված հինգ ստուգումից հետո) նոր ստուգումներ են սկսվել:
Համայնքապետը հավելեց նաեւ, որ սեպտեմբերի 7-ին իրեն նոր եւ կարեւոր հանդիպումներ են սպասվում, որոնց արդյունքում էլ վերջնականապես կորոշի իր անելիքը՝ չբացահայտելով, թե ով է իրենից հրաժարական պահանջում եւ ինչու:
Նույն օրվա ընթացքում, սակայն, համայնքի ղեկավարը նորից անհասանելի էր:
Սեպտեմբերի 8-ին նույնպես (մինչեւ հիմա) Վաչագան Ադունցն անհասանելի է:
Փաստորեն երեք օր է՝ Գորիս համայնքի ղեկավարի հետ կամ նրա շուրջ ինչ-որ արտասովոր ու անսպասելի զարգացումներ են տեղի ունենում, որի մասին տեղյակ չեն ո՛չ համայնքը, ո՛չ համայնքապետարանը, ո՛չ ավագանին…
Գրեթե նախօրինակը չունեցող այս իրավիճակում հարկ ենք համարում նախեւառաջ զարմանք եւ տարակուսանք արտահայտել Վաչագան Ադունցի պահվածքի առիթով. գորիսեցիների բացարձակ մեծամասնության կողմից ընտրված եւ հանրապետության լավագույն համայնքապետերից մեկի համարումն ունեցող անձնավորությունն ինչո՞ւ հրապարակավ չի ասում, թե իրականում ի՞նչ է կատարվում իր հետ, ո՞վ է իրեն հրաժարականի դրդում եւ ի՞նչ հիմքով:
Մի՞թե լռելն ամենաօպտիմալ եւ ողջամիտ տարբերակն է այս պարագայում:
Միեւնույն ժամանակ, ոչ ոք չի ասում կամ պնդում, թե Վաչագան Ադունցն անփոխարինելի է, անձեռնմխելի է, որ նրա պաշտոնանկությամբ Գորիսում սուգ է հայտարարվելու: Բայց նա ընտրյալ իշխան է՝ սահմանադրությամբ ամրագրված կարգավիճակով: Եվ եթե պետական որեւէ ատյանում հրաժարականի պահանջ է ներկայացվել նրան, ապա պետք է հիմքեր լինեն դրա համար, որի մասին խոսք չկա առայժմ:
Իսկ եթե նման հիմքեր չկան, ապա դա, մեղմ ասած, հակասահմանադրական ձեռնարկում է: Ուրեմն՝ ո՞վ եւ ի՞նչ հիմնավորմամբ է փորձում պաշտոնանկ անել Գորիսի ընտրյալ համայնքապետին:
Գորիսյան կրքերի բորբոքմանը նպաստեց վահեհակոբյանական ելեւէջներով պճնված բամբասանքը. իբր Վահեի բզբզոցով է Վաչագան Ադունցի պաշտոնանկությունն օրակարգային դարձել:
Մենք, իհարկե, չենք հավատում վարկած դարձած այդ բամբասանքին՝ գրեթե վստահ լինելով, որ նրա՝ Գորիսի ու մարզի հետ որեւէ առնչություն չունեցող, զուտ անձնական նկատառումները (Վաչագան Ադունցի գործունեության վերաբերյալ) դժվար թե երկրի ղեկավարությունը լրջությամբ ընդունի, մանավանդ որ համայնքապետ Ադունցը մարզպետ Վահեից բարձր է ե՛ւ ինտելեկտով, ե՛ւ պատասխանատվությամբ, ե՛ւ գործարարությամբ, ե՛ւ մեր պետական կարգին նվիրվածությամբ, ե՛ւ մաքրությամբ ու ազնվությամբ:
Ստեղծված վիճակն այդչափ անորոշ եւ արտառոց չէր լինի, եթե Հայաստանի Հանրապետության ամենանշանավոր համայնքներից մեկի՝ Գորիսի ղեկավարի ճակատագրի հարցն անդրկուլիսյան խաղերի լաբիրինթում չհայտնվեր:
Իսկ ներկա անորոշ եւ առեղծվածային իրավիճակի վարագույրը հետ քաշելու իրավունքն ու պարտականությունը նախեւառաջ Վաչագան Ադունցինն է, ով ունի գորիսեցիների վստահության քվեն առաջիկա մի քանի տարվա համար:
Այնպես որ՝ սպասում ենք Վաչագան Ադունցի անկեղծ հայտարարությանը: