Պահանջում ենք ՄԱԿ առաքելություն ուղարկել Արցախ. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը X-ի (նախկին Twitter-ի) իր էջում արված գրառմամբ պահանջել է ՄԱԿ առաքելություն ուղարկել Արցախ։
Գրառման մեջ ասված է․
«Այսօր ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը պետք է դուրս գա միայն գործողությունների կոչերից. այլևս ոչ մի դատարկ հռետորաբանություն, մեզ կոնկրետ քայլեր են պետք: Ներկայում 120.000 հայեր գտնվում են ծանր իրավիճակում՝ հարյուրավոր սպանվածներով, վիրավորներով և անհայտ կորածներով: Շտապ պահանջում ենք ՄԱԿ առաքելություն ուղարկել Արցախ: Մեր ժողովրդին անհրաժեշտ է օգտվել այնպիսի հիմնական դրույթներից, ինչպիսիք են սնունդը, դեղորայքը, բժիշկները և հոգեբանները: Մենք պետք է տեսնենք միջազգային հանրության պարտավորությունը, ոչ թե անտարբերությունը: Ռուսական խաղաղապահ ուժերը խիստ սահմանափակ են, և նույնիսկ նրանք կրակի տակ են հայտնվել մարդկանց օգնելու փորձի ժամանակ։
Եթե միջազգային հանրությունը շարունակի հանդես գալ միայն հայտարարություններով ու խնդրանքներով, ապա զանգվածային էթնիկ զտումների վտանգը անխուսափելիորեն կմեծանա։ Մենք խնդրում ենք ձեզ ցույց տալ, որ խոսքերը կշիռ ունեն, և որ ագրեսիան և ուժի կիրառումը չեն կարող հանգեցնել կայուն խաղաղության: Բռնապետերը պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն մարդկությանը իրենց հասցրած տառապանքների համար, և ատելությունը, որն ուղղված է ցանկացած էթնիկ խմբի, այս դեպքում՝ հայերի, անընդունելի է։ Հրամայական է, որ դուք քայլեր ձեռնարկեք հիմա»: