Փառատոն, որ երկու տասնամյակի պատմություն ունի
Մարզկենտրոնի մշակութային կյանքում հունիսի 30-ին 15-րդ անգամ անցկացվեց «Միսս և միստր Կապան-2024» գեղեցկության, նորաձևության, հմայքի և տաղանդի մրցույթ-փառատոնը: Մի միջոցառում, որ հրճվանքի և հիացմունքի պահեր է պարգևում թե մանուկներին, թե նրանց ծնողներին:
Իսկ ամեն ինչ սկսվեց  երկու տասնամյակ առաջ, երբ 2004 թ. դեկտեմբերին փառատոնը մեկնարկեց Քաջարանում և Կապանում: «Միսս և միստր» միջազգային կազմկոմիտեի Սյունիքի մարզի ներկայացուցիչ Նոնա Գալստյանը իր շուրջը համախմբեց շնորհալի մանուկներին՝ անցկացնելով նախադեպը չունեցող այդ միջոցառումը՝ բարու և գեղեցիկի դասեր տալով մանուկներին:
Այս անգամ ևս փառատոնին մասնակցում էին «Միսս և միստր» համաշխարհային լիգայի նախագահ Աշոտ Խաչատրյանը և անվանի քանդակագործ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Լևոն Թոքմաջյանը, ով նաև ժյուրիի անդամ էր:
Մրցույթն ընթացավ տարիքային երեք խմբով՝ 2-5, 5-7, 8-12 տարեկաններ, ովքեր հանդես եկան առանձին, զույգերով և խմբային կատարումներով, ընթացավ երեք փուլով՝ դեֆիլե (գեղաքայլք), այնուհետև մանուկները ներկայացրին պարային կատարումներ (ազատ ոճ փուլում) և պարահանդեսային պարեր՝ դասական ոճում:
Մրցանակներով ու տիտղոսներով պարգևատրվեցին մրցույթի բոլոր մասնակիցները՝ ստանալով ինչպես գլխավոր, այնպես էլ տարբեր անվանակարգերում սահմանված մրցանակներ:
Ի դեպ հոբելյանական այս հանդիսությանը մասնակցում էին նախկին «Միսս և միստր Կապան» մրցույթ-փառատոնի գլխավոր մրցանակակիրները:
Երբ ամեն ինչ հանդարտվեց, ցանկացանք իմանալ Աշոտ Խաչատրյանի կարծիքը: Նա նախ շնորհակալություն հայտնեց Նոնա Գալստյանին, ով իր նվիրումի և աշխատասիրության շնորհիվ ապահովեց մրցույթ-փառատոնի միջազգային մակարդակ. «Մրցույթ-փառատոնը հիանալի էր կազմակերպված, իրոք, կարելի է հպարտանալ, որ Սյունիքի մարզում նման բարձրակարգ միջոցառում է անցկացվում: Դա իրոք տոն էր, որ հանդիսականին պարգևեց բարություն և ջերմություն»:
Փառատոնի անցկացումն իրականություն դարձավ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի բարի կամեցողության և աջակցության շնորհիվ։