Երեւանի պետական համալսարանի ուսանող Լեւոն Քոչարյանը Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով պարգեւատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Լեւոնը բանակ է զորակոչվել 2019 թ. հունվարին, «Գրադ» կայանքի հրամանատար էր: Պատերազմը սկսվելուց մի քանի օր հետո՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 1-ին, լրացել է նրա 20-ամյակը: Ահա այդպես նրա տարեկիցներին բաժին հասավ 5-րդ սերնդի պատերազմը, եւ նրանք պատվով տարան այդ ծանր խաչը: Հայրենիքի հանդեպ պարտքը կատարելուց հետո Լեւոնը շարունակում է ուսումը Երեւանի պետական համալսարանի ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսում: Պատեհ առիթը  բաց չի թողնում լինելու Եռաբլուրում,  որտեղ ամփոփված են նաեւ իր զինակից ընկերների աճյունները:
Քոչարյանները զինվորական գերդաստան են. Լեւոնի Աշոտ պապը տարիներ ի վեր աշխատել է Կապանի զինկոմիսարիատում: Հորեղբայրը գեներալ-մայոր Վալերի Քոչարյանն է, բանակի կորպուսի հրամանատար է եղել, ՀՀ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյա:
Ինքը հասակ է առել երաժիշտների ընտանիքում. հայրը Կապանի արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Վարդան Քոչարյանն է, մայրը՝ Հասմիկ Ջավադյանը, Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի դասատու:
Ի դեպ, քանի որ Լեւոնը ուսման մեջ էր, Սյունիքի զինկոմիսարիատի  աշխատակից, մայոր Սեւակ Մանուկյանը  պարգեւը հանձնել է հորը՝ արվեստի պետական քոլեջում կրթօջախի մանկավարժների եւ սովորողների մասնակցությամբ հանդիպման ժամանակ: Ասել է թե՝ վերջիններիս համար արարողությունը վերածվել է ռազմահայրենասիրական դասի.  եւս մի անգամ  ներկաները արժեւորել են մերօրյա պատերազմի մասնակիցների նվիրվածությունը հայրենիքին եւ հարգանքի տուրք մատուցել ընկածների հիշատակին: