«Պարտքով տված» առեղծվածային 300 միլիոն դրամի հետքերով
Hraparak.am-ը գրում է. Հայաստանյան հիմնադրամների շուրջ վերջին սկանդալային բացահայտումները տխուր հետեւությունների տեղիք են տալիս՝ դրանք շեղում են թույլ տվել իրենց կանոնադրական նպատակներից, չարաշահումներ թույլ տվել: Մոտ երկու տարի առաջ՝ 2016-ին դեկտեմբերին, ինչպես գիտենք, կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց «Սյունիքի մարզի զարգացման եւ ներդրման» հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը այդ ժամանակվա մարզպետ Վահե Հակոբյանն էր: Վերջինս նաեւ մեկ այլ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է՝ 2015-ից գործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» հիմնադրամի: Դեռ մինչ հիմնադրամներին վերաբերող սկանդալային բացահայտումները, մամուլում ահազանգ հնչեց, ըստ որի՝ 2016թ. դեկտեմբերի 27-ին Կապանում տեղի ունեցած քննարկումներից մեկի ժամանակ Վահե Հակոբյանը հայտարարել է, թե «Սյունիքի զարգացման եւ ներդրման» նորաստեղծ հիմնադրամին փոխանցված միջոցներն ուղղվել են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամին՝ պարտքով, վերադարձնելու պայմանով: Խոսքը ահռելի՝ մոտ 300 մլն դրամի մասին է: Նշենք, որ Հակոբյանը մինչեւ մարզպետ նշանակվելը եղել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատե ՓԲ ընկերության ադմինիստրատիվ տնօրեն եւ նույն ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ: ՀՀ պետական սեփականություն հանդիսացող հիմնադրամի միջոցներից առանց կառավարության որոշման մեկ այլ՝ մասնավոր հիմնադրամի գումար փոխանցելը, նկատենք, օրենքի խախտում է: Ըստ նույն այդ հրապարակման՝ 300 մլն դրամը՝ փոխանցված «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ԲՀ-ին, հնարավոր է՝ ուղղվել է նախկին մարզպետի ընտանիքին պատկանող, մարզպետի տիկնոջ՝ Էլիզաբեթ Պետրոսյանի կողմից ղեկավարվող «Հանրային դիվանագիտություն» հասարակական կազմակերպությանը: