Փաշինյանն ասաց` ինչու «թավշյա հեղափոխությունից» հետո Սերժ Սարգսյանին չեն բռնել
Վարչապետի պաշտոնակատարը միլիոնավոր քաղաքացիներին ուղղված վիրավորանք է համարում խոսակցություններն այն մասին, որ «թավշյա հեղափոխությունը» կազմակերպել էին Սերժ Սարգսյանն ու նրա փեսան` Միքայել Մինասյանը։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ երբեք որևէ մեկին բռնելու կամ բաց թողնելու խնդիր չի ունեցել ու հիմա էլ մտադիր չէ միջամտել իրավապահ մարմինների աշխատանքին։ Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նա այս մասին ասաց` պատասխանելով հարցին` ինչո՞ւ Մարտի 1–ի գործով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին նույնիսկ հարցաքննության չեն կանչել։
Ավելի վաղ, երբ Փաշինյանը դեռ պատգամավոր էր, բազմաթիվ անգամ ասել էր, որ 2008 թվականի մարտի 1–ի գլխավոր պատասխանատուն Սերժ Սարգսյանն է, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը հենց նրա համար է թափել խաղաղ բնակիչների արյունը։
«Ասում են՝ բա ինչի՞ Սերժ Սարգսյանին չեք բռնում, հիմա որ ասեմ` մյուս շաբաթ կբռնեն, կասեն՝ ահա, քննության նկատմամբ ճնշումները սկսվեցին, չի փոխվի էս երկրում ոչ մի բան։ Չբռնեցին, կասեն, հա՜, պայմանավորված է, չի փոխվել ոչ մի բան»,– ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով` ընդհանրապես «թավշյա հեղափոխությունից» հետո շատերն էին ասում, որ այդ իրադարձությունները կազմակերպել էին Սերժ Սարգսյանն ու նրա փեսան` Միքայել Մինասյանը։ Փաշինյանը կարծում է, որ նման բան ասող մարդը պրիմիտիվ հարգանք չունի սեփական երկրի և քաղաքացիների նկատմամբ։
Ըստ Փաշինյանի` նման անհեթեթություն ասող մարդիկ վիրավորում են միլիոնավոր մարդկանց զգացմունքները։
«Կամ այդ մարդիկ հիասթափված են, որ ոչ մի կաթիլ արյուն չի թափվել, կամ սովոր են, որ իրենք խամաճիկներ են ուրիշների ձեռքերում։ Հարց է առաջանում` ով է քաշում այդ խամաճիկների թելերը», – ասաց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ իր վերաբերմունքը Սարգսյանի հանդեպ չի փոխվել, իսկ մարտի 1–ի գործի քննությունը ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում։