Փաշինյանը շնորհավորել է Պուտինին, Միշուստինին՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ:
Պուտինին ուղղված ուղերձում Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դարավոր հարաբերություններն այսուհետ ևս կշարունակեն զարգանալ կառուցողական հունով՝ նպաստելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը:
Հայաստանի վարչապետն ընդգծել է հավասարության անսասան սկզբունքն ու և երկու երկրների ժողովուրդների շահերը հաշվի առնելու վրա հիմնված հարաբերությունները։
Միշուստինին ուղղված ուղերձում Հայաստանի կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ «Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև փոխադարձ հարգանքի վաղեմի ավանդույթների վրա հիմնված փոխշահավետ, բազմակողմ համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ուղղություններով այսուհետ ևս կշարունակի զարգանալ՝ ի շահ Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների»։
Ռուսաստանի օրվա առթիվ Պուտինին երեկ ուղերձ է հղել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ռուսաստանի օրը՝ Ռուսաստանի պետական ինքնիշխանության հռչակագրի ընդունման օրն է: Այդ հռչակագիրն ընդունվել է 1990-ի հունիսի 12-ին: 1991-ից հունիսի 12-ը դարձել է ոչ աշխատանքային օր, իսկ պետական տոնի կարգավիճակ է ստացել 1992-ին:
Սովորաբար, այս օրը Ռուսաստանի նախագահը Կրեմլում պետական պարգևներ է հանձնում, Մոսկվայում Կարմիր հրապարակում կազմակերպվում են տոնական միջոցառումներ, որոնք ավարտվում են տոնական հրավառությամբ։
Օրերս Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ հունիսի 12-ին Կրեմլում որևէ հանդիսավոր միջոցառում կամ ընդունելություն չի նախատեսվում: