Պաշտոնանկություններ, որոնք, ըստ էության, պատճառաբանված չեն
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանի 2018թ. օգոստոսի 10-ի հրամանով պաշտոնից ազատվել է ՀՀ ՊԵԿ-ի Հարավային մաքսատուն-վարչության պետ Աշոտ Մինասյանը:
Դավիթ Անանյանի նույն օրվա մեկ այլ հրամանով մաքսային ծառայության պաշտոնից ազատվել է ՀՀ ՊԵԿ-ի Հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի պետ Սամվել Հայրապետյանը:
Երկու պաշտոնանկություններն էլ, խոստովանենք, ոչ միանշանակ են ընդունվել Սյունիքում:
Թեեւ ՊԵԿ-ի նախագահի հրամանում իբրեւ հիմք նշված է նրանց դիմումը, սակայն որեւէ հիմնավորում չի նշվում նրանց պաշտոնանկության իրական դրդապատճառների մասին:
Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ ՊԵԿ-ի կենտրոնական գրասենյակից են զանգահարել նրանց եւ, առանց պատճառ նշելու, դիմում գրելու առաջարկություն արել:
Իշխանության համար պայքարի մեր օրերում նման պաշտոնանկությունները, անկեղծ լինենք, այլեւս չեն զարմացնում: Այս դեպքում, սակայն, մի քիչ այլ է արձագանքը:
Աշոտ Մինասյանը մեր ազատամարտի մեծահամբավ հրամանատարներից է, մարտական փառապանծ ուղի անցած զորական, հայոց պետականաշինությանն ու բանակաշինությանն անուրանալի նպաստ բերած գործիչ, նահատակված հարազատ եղբոր արյամբ մեր անկախության հիմքերը յուրովի ամրացրած անձնավորություն:
Այնպես որ՝ նրան ազատելիս պատշաճ կլիներ մատնանշել իրական ու հավատ ներշնչող պատճառները, ինչը եւ կցրեր շատերիս համակած խորհրդավորությունը:
Նույնը կարող ենք ասել Սամվել Հայրապետյանի պաշտոնանկության առիթով, որի քաղաքացիական, մարդկային, բարոյական նկարագիրը միայն դրվատանքի է արժանի: Անզեն աչքով անգամ կարելի է տեսնել, թե Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնում ինչ փոփոխություններ են կատարվել նրա պաշտոնավարման շրջանում եւ քաղաքացիների սպասարկման ինչ մակարդակ էր ներդրվել այստեղ:
Եվ քանի դեռ պաշտոնապես հանրայնացված չեն այդ պաշտոնանկությունների՝ հավատ ներշնչող պատճառները՝ տարակույսները շարունակում են թեւածել սյունիքյան հանրության մեջ:
Եվ, այդուհանդերձ, Աշոտ Մինասյանին ու Սամվել Հայրապետյանին ցանկանում ենք հաջողություններ, հիշեցնում գլխավորը՝ դուք դեռ անելիք եւ ասելիք ունեք Սյունիքի մարզում: