ՊԱՇՏՈՆԱԹՈՂ ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻՆ ՏԵՂԵԿԱՑՎԵԼ Է ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԸ
Օրենքը պահանջում է պաշտոնյաներից եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնել ոչ միայն պաշտոնական պարտականությունները ստանձնելուց հետո, այլ նաեւ «պաշտոնեական պարտականություններ դադարեցնելուց» հետո: Ընդ որում` երկու դեպքում էլ դա պետք է անել 30 օրվա ընթացքում: Այսօր մենք Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից հետաքրքրվեցինք` ներկայացրե՞լ է արդյոք ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնեական պարտականությունների դադարեցման առնչությամբ եկամուտների հայտարարագիր: Ճիշտ է` ՀՀ նախագահի հրաժարականը ԱԺ նախագահն ընդունել է փետրվարի 1-ին եւ նա ենթադրվում է, որ 30-օրյա ժամկետ ունի, իսկ այսօր ընդամենը փետրվարի 14-ն է, բայց հնարավոր է, որ հայտարարագիրն արդեն ներկայացված լինի:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից մեզ պատասխանեցին. «Հանձնաժողովը դեռևս ռեեստր չի ստացել, բայց մեր կողմից աշխատանքային կարգով պաշտոնաթող նախագահի ներկայակացուցչին տեղեկացվել է ընթացակարգի մասին: Եթե ռեեստրը ներկայացնելուց հետո` 30 օրվա ընթացքում չներկայացնեն հայտարարագիրն, ապա Հանձնաժողովի կողմից վարույթ հարուցելուն ուղղված գործողություններ կիրականացվեն»: