Փաստաբանների կողմից ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժվեց. Ռուբեն Մխիթարյանը կշարունակի քննել Ռոբերտ Քոչարյանի գործը
28.11.2018 19:15
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների կողմից ներկայացված՝ դատավոր Ռուբեն Մխիթարյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը:
Նշենք, որ երեկվանից մեկնարկել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ գործի քննությունը։ «Ակնհայտ անօրինական որոշում էր: Որոշումը դեռ չենք ուսումնասիրել, երկար որոշում է, կծանոթանանք, ավելի մանրամասն կգնահատենք»,- նշեց Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Նրա խոսքով՝ դատարանը օրենքի հիման վրա չի ստեղծված, հետևաբար, ցանկացած կայացրած որոշում օրինական չէ: Ամեն դեպքում, փաստաբանն ասաց, որ իրենք բոյկոտել չեն կարող, ստիպված մասնակցելու են գործընթացին, հակառակ դեպքում դատարանը որոշում կկայացնի առանց իրենց:
Հայկ Ալումյանն ասաց, որ եթե դատարանն անօրինական որոշում կայացնի ոչ օրինական կազմով, իրենք դիմելու են ՄԻԵԴ: Նա նաև հայտնեց, որ պատրաստվում են միջնորդություն ներկայացնել Սահմանադրական դատարան դիմելու վերաբերյալ՝ ՍԴ 303 հոդվածի սահմանադրականությունը վիճարկելու հարցով:
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ պաշտպանական խումբը միջնորդություն է ներկայացրել դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին, քանի որ  դատավորն ընտրվել է վիճակահանությամբ, ինչը օրենքի կոպիտ խախտում է:
Ի դեպ, միջնորդությանը դեմ չի եղել նաև դատախազությունը, ինչն ըստ փաստաբանի՝ տակտիկական քայլ է: «Եթե մի կողմը դատավորից դժգոհ է, մյուսն էլ ուզում է, որ անպայման այդ դատավորը քննի, ինքն էլ իր հերթին է դժգոհում, և կողմնակալ անձին թվում է, թե երկու կողմն էլ, եթե դժգոհ են, ուրեմն իրականում ինքը շատ օբյեկտիվ դատավոր է»,-նշել էր նա: