Պատգամավորի ՍՊԸ-ն հաղթել է մրցույթում
Լոռու մարզպետարանի կողմից Վանաձորի ներհամայնքային փողոցների նորոգման համար օրերս հայտարարված մրցույթը կայացել է: Մրցույթում, նախնական տեղեկություններով, հաղթել է 3 ընկերություն: Մեզ հետ զրույցում մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Արմեն Ջանազյանը նշեց, որ, օրենքի պահանջին հետեւելով, համապատասխան հարցում են ուղարկել հարկային մարմին, եւ պատասխան ստանալուց հետո, ըստ ընթացակարգի, կսկսվեն նորոգման աշխատանքները: Կառուցապատում իրականացնող հաղթող կազմակերպություններն են «Հիդրո» ՍՊԸ-ն, «Շին պլյուսը», «Վառմաշը»: «Հիդրո» ՍՊԸ-ն Սիսիանում է գրանցված, «Շին պլյուսը»՝ Երեւանում, իսկ ,Վառմաշըե թեեւ Վանաձորում է գրանցված, սակայն իրական տերերը Վանաձորից չեն: Հաղթող կազմակերպությունները նախահաշվային արժեքից միջինը մոտ 30 տոկոս իջել են», - ասաց Ջանազյանը՝ հավելելով, որ «օրենքով նախատեսված ընթացակարգերից հետո նախատեսվում է սեպտեմբերի կեսերից սկսել կառուցապատման աշխատանքները»: Այս երեք կազմակերպությունները, ի դեպ, նախկինում մասնակցել են Վանաձորի ներհամայնքային ճանապարհների կառուցապատման աշխատանքներին, որոնց աշխատանքի որակից, ի տարբերություն շարքային վանաձորցիների, Ջանազյանը գոհ է: Վանաձորցիները նշում են, որ ճանապարհների նորոգումը, որոնց վրա կառավարությունն անցած տարիների ընթացքում միլիարդներ է ծախսել, դարձել է «փող շինելու» միջոց: Եվ չնայած դրանց մի մասն ամեն տարի նորոգվում է, սակայն հազիվ մի 8-9 ամիս կյանք է ունենում ու արագ շարքից դուրս գալիս:
Ուշագրավ է, որ մրցույթում հաղթած «Հիդրո» ՍՊԸ-ի տնօրենն ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ավետ Սարգսյանն է՝ Սիսիանի քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանի եղբայրը, Սիսիանի նախկին եռակի քաղաքապետ Լավրենտի Սարգսյանի որդին: Նրա գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրում նշված է, որ «Հիդրո» ՍՊԸ-ի տնօրեն է աշխատել 2004-2017-ի մայիսի 18-ը, այսինքն՝ մինչեւ պատգամավորի մանդատն ստանալը: Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը Լոռու մարզպետարանին է հատկացրել 290 մլն․ 863 հազար 600 դրամ, որով մարզպետարանը մտադիր է նորոգել Վանաձորի գլխավոր եւ ներթաղամասային փողոցները: Քաղաքի ընդհանուր ճանապարհային ցանցը կազմում է 119 կմ, որի 15-25, որոշ հատվածներում՝ մինչեւ 40 տոկոսը, քայքայված վիճակում է:
Հեղինե ՄԱՆՈՒԿՅԱՆ
7 սեպտեմբերի 2017թ.