Պատգամավորը պատրաստ է ենթարկվել վեթթինգի, նույնիսկ վայր դնել մանդատը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Համբարձումյանի հետ:
-Պարո՛ն Համբարձումյան, օրեր առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ բոլոր դատավորները պետք է վեթթինգի ենթարկվեն: Այս հայտարարությունը տարբեր կարծիքների առիթ դարձավ: Ոմանք քննադատություններ հնչեցրին: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս մասին:
-Միանշանակ ես կողմ եմ վարչապետի ասածին, որ, այո, պետք է բոլոր դատավորները վեթթինգի ենթարկվեն, բայց քանի որ այս պահի դրությամբ ձեւաչափը չկա, չեմ կարող մանրամասնություններից խոսել: Բայց այն, որ միանշանակ կողմ եմ վարչապետի ասածին, եւ մենք ունենք այսօր այդ խնդիրը, դա այդպես է:
-Ամեն դեպքում Դուք ինչպե՞ս եք պատկերացնում վեթթինգը:
-Ես հիմա չեմ կարող պատասխանել, քանի որ մասնագիտությամբ իրավաբան չեմ, բայց վստահ ասում եմ` մասնակցելու եմ քննարկումներին, երբ որ լինի վերջնական տարբերակը, ես կարող եմ զրուցել, տեղեկացնել, իմ առաջարկությունները ներկայացնել:
-Ասում են` այս գործողությունները ուշացած էին: Համաձա՞յն եք այս կարծիքի հետ:
-Որոշ չափով` այո, որոշ չափով` ոչ: Ինչու ոչ, որովհետեւ այս ժամանակահատվածում փոփոխություններ, հեղափոխությունից հետո օրենսդիրում փոփոխություններ, կառավարություն ասելով` միայն նախարարներ, մարզպետներ չհասկանանք, ավելի ներքին շերտերում էլ կան փոփոխություններ, որոնք տեղի են ունենում: Այսինքն` այդ առումով ուշացած չէ: Գործընթացը հերթականությամբ տեղի է ունենում: Որոշ դատավորների մասով` այո ուշացած էր: 50-50, այսպես ասեմ:
-Ինչո՞ւ թիրախավորվեց հենց դատական համակարգը:
-Չէի ասի, որ հատուկ թիրախավորվել է, ուղղակի իմ պատկերացմամբ` ՀՀ-ում կա 4 իշխանություն` ժողովուրդ, օրենսդիր, գործադիր եւ դատական: Ինչպես տեսնում ենք` ժողովուրդը հեղափոխությունն արեց եւ հեղափոխության առաջնորդ ընտրեց Նիկոլ Փաշինյանին, ձեւավորվեց կառավարությունը, ձեւավորվեց Ազգային ժողովը, հիմա մնացել է 4-րդ իշխանությունը, որը պետք է ծառայի ՀՀ քաղաքացիներին:
-ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանն ասաց, որ վեթթինգը պետք է սկսել պատգամավորներից: Համաձա՞յն եք:
-Ես, անկեղծ ասած, չգիտեմ` ինչի համար է ասել: Ամեն մեկն իր ասածի համար պատասխան կտա, բայց ես «Իմ քայլը» խմբակցությունում չեմ տեսնում այդ անհրաժեշտությունը: Բոլորը, ամենայն ազնվությամբ, աշխատում են` ի շահ ՀՀ-ի եւ ՀՀ քաղաքացիների:
-Դուք անձամբ պատրա՞ստ եք վեթթինգի ենթարկվել: Մտավախություններ չունե՞ք:
-Եթե ժողովուրդը ցանկանում է, եթե ես իրականում ունեմ այդ խնդիրը, ես ոչ միայն պատրաստ եմ վեթթինգի ենթարկվել, այլ պատրաստ եմ իմ մանդատը վայր դնել: Եթե ես ինչ-որ մի տեղ պահել եմ սխալ իմ ժողովրդի նկատմամբ, ապա պատրաստ եմ մանդատս վայր դնել: