Պեսկովը խոսել է սահմանների բացումից և ասել` որն է խնդիրը
Պեսկովի հայտարարությունը հնչել է Հայաստանում վերջին զարգացումների ֆոնին։ Արդեն ավելի քան 10 օր` Հայաստանի քաղաքացիները բողոքի ակցիաներ են իրականացնում՝ իշխանություններից պահանջելով ՌԴ-ի հետ սահմանների բացման վերաբերյալ բանակցություններ սկսել։
Ոչ մի երկիր շահագրգռված չէ փակ սահմանների և ավիահաղորդակցության բացակայության իրավիճակը երկարացնելու հարցում, սակայն կորոնավիրուսի համավարակը շարունակվում է։ Ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս կարծիքն է հայտնել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ տարածաշրջանի լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում։
Նշենք, որ արդեն ավելի քան 10 օր է` Հայաստանի քաղաքացիները բողոքի ակցիաներ են անցկացնում՝ իշխանություններից պահանջելով ՌԴ-ի հետ սահմանների բացման վերաբերյալ բանակցություններ սկսել։ Նրանք «Ռուսաստան եմ ուզում գնալ» կոչի ներքո ավտոերթ են իրականացրել, ինչպես նաև մի քանի բողոքի ցույց՝ կառավարության և Ազգային ժողովի շենքերի դիմաց։
Ակցիայի մասնակիցներն աշխատանքային միգրանտներ են, ինչպես նաև ռուսաստանցի հայերի ընտանիքի անդամներ, որոնք եկել են Հայաստան և համավարակի պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ։
«Շատ դեպքերում, որքան գիտեմ, ռուսական կողմը պատրաստ է վերականգնել ավիահաղորդակցությունը, ուղիղ հաղորդակցությունը, բայց որոշ երկրներ առայժմ իրենք պատրաստ չեն և համարում են, որ Ռուսաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացության մակարդակը դեռևս գերազանցում է թույլատրելի նորմերը։ Որոշ երկրներ էլ մեր տեսանկյունից են ռիսկի խմբում են։ Ոչ ոք շահարգրգռված չէ, որ այս իրավիճակը երկարացվի, բայց համավարակը, ցավոք, շարունակում է քայլել մեր մոլորակով, համավարակն ավարտված չէ»,-ասել է Պեսկովը։
Չնայած տնտեսական վատ հետևանքներին, բոլոր քայլերը բխում են Ռուսաստանի քաղաքացիների անվտանգությունից, իսկ ներկա պահին կորոնավիուրասային իրավիճակը մտահոգիչ է։
Վերացվում են Արցախ մուտքի և ելքի սահմանափակումները
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտարարել էր, որ ԵԱՏՄ գործընկերները պատրաստակամություն են հայտնել քննարկել սահմանների բացումը՝ հաշվի առնելով համաճարակային ընդհանուր իրավիճակը:  Նա դիմել էր Հայաստանի այն քաղաքացիներին, որոնք ցանկանում են մեկնել ՌԴ`նշելով, որ կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարվել է ԵԱՏՄ տարածքում ավիահաղորդակցության վերականգնման հարցի քննարկման մասին։
«Քննարկվելու են նաև թեստավորում կազմակերպելու և քաղաքացիների կարանտինային ռեժիմ անցնելու հետ կապված հարցերը։ Բոլոր հարցերի հստակեցման արդյունքում էլ կսահմանվի ԵԱՏՄ բոլոր պետությունների համար գործող միասնական կանոն»,-նշել է նա:
Գևորգյանը նաև շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունն օդային և ցամաքային սահմանը հատողների համար երբևէ սահմանափակումներ չի կիրառել: Դրանք կիրառել և հիմա էլ դեռ շարունակում են կիրառել ընդունող երկրները՝ հաշվի առնելով Հայաստանի համաճարակային իրավիճակը:
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը վերականգնելու վերաբերյալ բանակցություններ է սկսել Ռուսաստանի հետ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կանոնավոր ավիահաղորդակցություն դեռևս չի գործում, սակայն չարտերային թռիչքներ իրականացվում են: Վրաստանի տարածքով և դեպի Վրաստան ցամաքային փոխադրումներ չեն իրականացվում․պատճառներից մեկն այն է, որ այդ երկիրը պատրաստվում է հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք համապետական ընտրությունների։