Պրիգոժինի նկատմամբ հարուցված քրգործը կփակվի. նա կտեղափոխվի Բելառուս
«Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կկարճվի, սակայն նա կհեռանա Բելառուս: Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը: Նա չի մանրամասնել, թե Բելառուսում ինչով է զբաղվելու Պրիգոժինը:
Հարցին` արդյոք ՌԴ նախագահը նախկինի պես վստահում է երկրի պաշտպանության նախարարին, Պեսկովը պատասխանել է.
«Այս առումով որևէ փոփոխություն ինձ հայտնի չէ»:
Պեսկովը նաև տեղեկացրել է` «Վագներ» ընկերության այն ռազմիկները, որ մասնակցել են այսօրվա իրադարձություններին, հետապնդման չեն ենթարկվի: Վերջիններս, ցանկության դեպքում, կկարողանան պայմանագիր կնքել ՌԴ ՊՆ-ի հետ, իսկ Պրիգոժինի հետ բանակցությունների ընթացքում, ըստ Պեսկովի, ՌԴ ՊՆ-ում կադրային վերադասավորումների հարցը չի քննարկվել:
ՌԴ նախագահի խոսնակը հայտնել է, որ Մինսկի միջնորդությունը Բելառուսի նախագահի անձնական նախաձեռնությունն է եղել: Նրա խոսքով` գերագույն նպատակն էր խուսափել արյունահեղությունից և ներքին առճակատումից, հենց այդ նպատակին էին ուղղված Լուկաշենկոյի ջանքերը։
Պեսկովը շեշտել է` այսօրվա գործողությունը որևէ կերպ չի ազդել ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների ընթացքի վրա. «ռուս մարտիկները հաջողությամբ դիմագրավում են հակահարձակմանը, ռազմական գործողությունները կշարունակվեն»:
Պեսկովը նաև հայտնել է, որ Պուտինն առաջիկայում նոր ուղերձով հանդես չի գա: