Փրկե՛լ, պաշտպանե՛լ, զարգացնե՛լ Հայաստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական դաշինքն ու հայ-ռուսական եղբայրությունը և այն պահպանել աչքի լույսի պես
26.02.2024 12:10
Իմ գիտակցական կյանքում՝ 1988 թվականից սկսած, այն հաստատ համոզմանն եմ, որ Հայաստանի ռազմաքաղաքական իսկական դաշնակիցը Ռուսաստանն է, և, շուրջ 35 տարի, գրեթե ամենօրյա ռեժիմով ներդրում եմ ունեցել և ունեմ հայ-ռուսական հարաբերություններն անընդհատ ամրապնդելու և զարգացնելու գործում։
Անկախ նրանից, որ վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հայաստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական դաշնակցության և հայ-ռուսական եղբայրության մակարդակն իջեցվել է պատմական զրոյի, միևնույն է, Հայաստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական դաշինքն ու հայ-ռուսական եղբայրությունը (ազնիվ, հավատարիմ, համարձակ, չկոռումպացված, չնահանջող թիմով) վայրկյան առաջ պետք է փրկե՛լ, պաշտպանե՛լ, զարգացնե՛լ և այն միշտ պահպանե՛լ աչքի լույսի պես։
Ի դեպ՝ «Հայոց արծիվներ. միասնական Հայաստան» կուսակցությունը ԱՊՀ պետությունների մեջ միակն էր, որը 2022 թ. փետրվարի 24-ին պաշտոնապես դիմել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին՝ 44-օրյա պատերազմին ուղղակի մասնակցած «Հայոց արծիվներ» կամավորական մարտական քաջերի ջոկատով մեկնել Դոնբաս և ՌԴ ՊՆ զինվորականների հետ միասին մասնակցել Հայաստանի թշնամի Ադրբեջանի շահերը մշտապես պաշտպանող, 44-օրյա պատերազմի ողջ ընթացքում Ադրբեջանին ռազմաքաղաքական աջակցություն ցուցաբերած Ուկրաինայի իշխանությունների դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին։