ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակների 79-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Երկրորդ աշխարհամարտի հաղթական ավարտը խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագա կերտելու նոր հնարավորություններ ընձեռեց միութենական երկրներին՝ այդ թվում նաև հայ ժողովրդին: Հազարավոր հայորդիներ իրենց կյանքը զոհաբերեցին խաղաղության պահպանման համար և նրանց մեջ եղան նաև քաջարանցիներ՝ ովքեր քաջաբար նահատակվեցին, ոմանք անհայտ կորածի կարգավիճակ ստացան, ոմանք էլ վերադարձան վիրավոր:
Այսօրը ևս մեկ առիթ է մեր խոնարհումը բերելու և հարգանքի տուրք մատուցելու բոլոր այն հերոսներին, որոնց անկոտրում կամքի, արիության, անձնուրաց պայքարի արդյունքում մեզ տրվեց խաղաղ ապրելու իրավունք:
Ցավոք՝ Հայրեկան մեծ պատերազմի վետերանների շարքերը բավականին նոսրացել են Հայաստանում, իսկ Քաջարանում նրանց ամբողջական ու կենդանի մարմնավորումը Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերան, Քաջարանի պատվավոր քաղաքացի Արշալույս Թադևոսյանն է՝ մեծարանքի և պատվի արժանի կին։ Նրանց սխրանքը ոգեշնչեց սերունդներին, կերտեց երիտասարդների ոգու արիությունը և այդ ոգեշնչմամբ նաև կերտվեց 20-րդ դարի վերջի մեր փառավոր հաղթանակները։
Ցավոք, մեզ պարտադրված Արցախյան 44-օրյա դաժան պատերազմում, մենք դարձյալ կորցրեցինք մեր պատմական հայրենիքի մի մասը։ Փառք ու պատիվ հանուն հայրենիքի նահատակված մեր հայորդիներին և նրանց ընտանիքներին։ Բայց վստահաբար կարող եմ ասել՝ հայ ժողովրդի համար հաղթական տարիները դեռ առջևում են: Մենք պետք է հաղթենք մեր հզոր տնտեսությամբ, գիտական նվաճումներով, մտավոր ներուժով, մշակույթով: Իսկ դրա համար պետք է միասնական ու համախմբված լինենք:
Օրվա կապակցությամբ մեկ անգան ևս շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում՝ առողջություն, ընտանեկան երջանկություն և խաղաղ երկինք: