Սիրելի դպրոցականներ, ուսանողներ, մանկավարժներ, դասախոսներ և կրթության բնագավառի ներկայացուցիչներ,
շնորհավորում եմ սեպտեմբերի մեկի՝ գիտելիքի ու դպրության օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ։
Բոլոր ժամանակներում գիտելիքը եղել է ժողովրդի ամենամեծ հարստությունը, անհատի զարգացման ամենակարևոր միջոցը, պետականության պահպանման ամենահուսալի երաշխավորը։
Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ, մի՛ մոռացեք, որ գիտելիքը ձեր ապագան է և ճանապարհը դեպի մեծ կյանք։ Այն ձեզ հնարավորություն կտա գտնել ձեր տեղը ժամանակակից աշխարհում, դառնալ մեր երկրի արժանավոր քաղաքացիներ և հայրենասերներ։
Մեր մանկավարժները ջանք ու եռանդ չեն խնայել մատաղ սերնդի արժանի կրթության ու հայրենասիրաբար դաստիարակության բարդ ու պատասխանատու աշխատանքում, և օրվա կապակցությամբ անսահման հարգանքս ու երախտագիտությունս եմ հայտնում նրանց՝ այդ մեծ նվիրումի համար։
Առանձնակի ջերմությամբ շնորհավորում եմ առաջին դասարանցիներին, որովհետև ուսումնական տարվա սկիզբն ավետող այս օրն առավել հիշարժան է նրանց համար: Իմ ջերմ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն եմ հղում և ցանկանում, որ ուսումնառության ողջ ընթացքը նրանց համար լինի աշխարհաճանաչման ու ինքնադրսևորման ժամանակաշրջան: Իմ բարեմաղթանքներն եմ հղում նաև բուհերի առաջին կուրսեցիներին, որոնց համար ազդարարվում է առավել պատասխանատու կյանքի մի նոր փուլ:
Հարգելիներս, յուրաքանչյուր աշակերտ մի ջահ է, որը պիտի բոցավառվի գիտելիքի նկատմամբ սիրով ու սովորելու անսպառ ցանկությամբ:
Պատահական չէ, որ սեպտեմբերի մեկը նշվում է նաև որպես գիտելիքի օր՝ գիտելիք, որը հազարամյակներ շարունակ եղել է մեր ժողովրդի գերագույն արժեքներից մեկը:
Մենք թևակոխել ենք մի նոր դարաշրջան, երբ օր օրի փոխվող համաշխարհային մարտահրավերներին կարող ենք դիմագրավել միայն արդիական գիտելիքներով: Գիտելիքի շնորհիվ է հնարավոր հասնել հաջողությունների, փոխել կյանքի ու անգամ պատմության ընթացքը՝ դառնալով պետության համար օգտակար մարդ։ Կրթված և իրական գիտելիքներով մարդիկ են հիմա պետք մեր հայրենիքին, ինչը այսօրվա պարտադիր հրամայական է:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ՝ մաղթում եմ բոլորիդ լուսավոր ու խաղաղ օրերով լի ուսումնական տարի և հաջողություններ ուսման մեջ ու կյանքում, իսկ մանկավարժներին՝ անսպառ եռանդ ապագա սերունդների հայեցի դաստիարակության հայրենանվեր գործում: