Քաջարանցի պարուհու տպավորիչ հաղթանակը
Ամանորի նախօրեին ուրախ լուր ստացվեց Պրահայից: Դեկտեմբերի 18-ին Չեխիայի մայրաքաղաքում կայացած «Պրահայի աստղեր» մրցույթ-փառատոնից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մշակույթի պալատի «Նռանե» պարային համույթի մենապարուհի Սառա Ստեփանյանը վերադարձել է առաջին կարգի մրցանակով և դափնեկրի կոչումով:
Համույթի գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Մելանյա Մարտիրոսյանի սանուհու հաղթանակը դատարկ տեղում չի ծնվել: Սառան 2019-ին մասնակցել է «Արտ մյուզիք» միջազգային մրցույթ-փառատոնին՝ «Մենապար» անվանակարգում արժանանալով հաղթողի կոչմանը: Այս հաջողությունը նրան իրավունք էր վերապահում մասնակցել մրջազգային փառատոնի: Մասնակցել է նաև Գյումրիում, Ծաղկաձորում, Երևանում ու Դիլիջանում կազմակերպված փառատոներին՝ դարձյալ աչքի ընկնելով և արժանանալով գովասանագրերի, դափնեկրի կոչումների:
«Պրահայի աստղեր» փառատոնին մասնակցում էր հինգ երկիր՝ Գերմանիա, Չեխիա, Լիտվա, Ուկրաինա, Հայաստան՝ 15-ից ավելի պարային խումբ և մենակատարներ:
«Սառան մրցույթին հանդես է եկել երկու կատարումով՝ ժողովրդական պար՝ «Ախալցխա» և  ժողովրդական պար` «Հարսնացուն Զանգեզուրից»: Նա ոչ միայն բարձրարվեստ պար ցուցադրեց, այլև ներկայացրեց հայ ազգային կոլորիտը: Փառատոնը և մրցանակաբաշխությունը, նաև շքահամերգը (գալա համերգ) կայացել են դեկտեմբերի 18-ին: Փառատոնին Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրեց վեց մասնակից, ովքեր տարբեր անվանակարգերում պարգևատրվեցին առաջին մրցանակով, իսկ Անիկ Սահակյանը՝ Սիսիանի արվեստի դպրոցի սանը, «Ակադեմիական երգեցողություն» անվանակարգում արժանացավ մեծ մրցանակի», - պատմում է Մելանյա Մարտիրոսյանը:
Փառատոնի ծրագիրը նաև ներառում էր ճանաչողական էքսկուրսիաներ: Հայաստանի պատվիրակության անդամները ծանոթացան Պրահայի, Բեռլինի, Դրեզդենի պատմաճարտարապետական հուշարձաններին, տեսարժան վայրերին, ընդ որում՝ չորս օր անցկացրեցին Գերմանիայի Դաշնությունում:
Միջազգային մրցույթ-փառատոնին մասնակցությունը հնարավոր դարձավ Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանի աջակցության և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հովանավորության շնորհիվ, ինչի առիթով հարկ է ևս մի անգամ երախտագիտություն հայտնել ընկերության տնօրենությանը և Քաջարանի համայնքապետին:
Սառա Ստեփանյանը ծնվել է 2007 թվականին Քաջարանում: Սովորում է Քաջարանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի տասներորդ դասարանում: Ուսման առաջավոր է: Հինգ տարեկանից հաճախել և երկու տարի առաջ ավարտել է Քաջարանի արվեստի դպրոցի պարարվեստի բաժինը: Ուսման մեջ դրսևորել է պատասխանատվություն և համառ բնավորության շնորհիվ հաղթահարել դժվարություններ: Պարուսույց Մելանյա Մարտիրոսյանի անմնացորդ աշխատանքի շնորհիվ տիրապետել է ժողովրդական պարարվեստին, հասել հաջողությունների: Իսկ հաղթանակը միջազգային հարթակում երկար սպասել չի տվել…
«Սառան վաղ տարիքից առանձնացել է մյուսներից պարի շարժումներն ընկալելու զգացողությամբ և աշխատասիրությամբ, փառատոների ժամանակ էլ մասնագետները գնահատել են նրա կատարողական արվեստը, - մեր զրույցի ավարտին նշեց Մելանյա Մարտիրոսյանը:
«Սյունյաց երկիրը» շնորհավորում է Սառա Ստեփանյանին և պարուսույց Մելանյա Մարտիրոսյանին` միջազգային հեղինակավոր հարթակում Սյունիքը ներկայացնելու և մեծ հաղթանակ կերտելու կապակցությամբ: