Քաղաքապետարանի շենք ներխուժած ակտիվիստները պահանջում են հանդիպում Տարոն Մարգարյանի հետ. ԹԱՐՄԱՑՎՈՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյասնիկյանի արձանի հարակից այգում ծառերի հատման դեմ բողոքող ակտիվիստները ներխուժել են քաղաքապետարանի շենք եւ հանդիպում են պահանջում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մոտ 3 տասնյակ ակտիվիստներ ներխուժեցին քաղաքապետարանի շենք եւ բարձրացան Տարոն Մարգարյանի աշխատասենյակ:
Ակտիվիստներին դիմավորեց Երեւանի քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանը: Այնուհետեւ քաղաքապետարանի մի խումբ աշխատակիցներ եւ ոստիկանները փակեցին դեպի քաղաքապետի աշխատասենյակ տանող մուտքը:
Ակտիվիստներին մոտեցավ Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը: Նա նշեց, որ նման ձևով հարցեր չեն լուծում: Նա առաջարկեց վերադառնալ ճեպազրույցների դահլիճ, որտեղ հանդիպում կունենան քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարի եւ համապատասխան մարդկանց հետ, ովքեր կպատասխանեն նրանց հարցերին:
Ակտիվիստներն իրենց հերթին պնդեցին, որ ցանկանում են հանդիպել միայն Տարոն Մարգարյանի հետ, քանի որ այդ ամենի պատասխանատուն Տարոն Մարգարյանն է: Դավիթ Օհանյանը նշեց, որ Երեւանի քաղաքապետարանում յուրաքանչյուր ոլորտ ունի իր պատասխանատուն: «Հիմա բարձրանանք, դուք կհանդիպեք այդ ոլորտի պատասխանատուների հետ, եթե ձեր հարցերի պատասխանները չստանաք, դրանից հետո քննարկենք»,- ասաց Երեւանի փոխքաղաքապետը՝ խոստանալով հրավիրել նաեւ Տարոն Մարգարյանին:
Ակտիվիստները մերժում են այլ առաջարկներ ու պնդում են, որ ցանկանում են հանդիպել միայն Տարոն Մարգարյանին:
Մինչ քաղաքապետարանի շենք մտնելը ակցիայի մասնակիցները պատռեցին այգու տարածքն առանձնացնող պաստառները:
14:40- Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը մայրաքաղաքի 2800-ամյակին նվիրված այգում ծառերի հատման դեմ բողոքող ակտիվիստներին կոչ արեց լքել քաղաքապետարանի շենքը, քննարկում կազմակերպել մեծ դահլիճում, որին մասնակից կլինի նաեւ Տարոն Մարգարյանը: Քաղաքապետարանի շենք ներխուժած ակտիվիստներին մինչ այդ նույն առաջարկն արել էր նաեւ Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը, սակայն ակտիվիստները մերժեցին այդ առաջարկը:
Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալը վստահեցրեց, որ Տարոն Մարգարյանը եւ քաղաքապետարանի շենքում որեւէ մեկն անտարբեր չէ այն հարցերի նկատմամբ, որ բարձրացնում են քաղաքացիները:
15:35- Երեւանի 2800-ամյակին նվիրված այգում ծառերի հատման դեմ բողոքող եւ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրաժարականը պահանջող ակտիվիստները փակել են քաղաքապետարանի հարակից Արգիշտի փողոցը: Ակտիվիստների մի խումբ էլ հավաքված է քաղաքապետարանի գլխավոր մուտքի մոտ եւ փորձում են ներս մտնել ու միանալ շենքում գտնվող ակտիվիստներին: Ոստիկանության աշխատակիցներն այս պահին փակել են քաղաքապետարանի գլխավոր մուտքը եւ թույլ չեն տալիս ակտիվիստներին ներս մտնել:
Քաղաքապետարանի դիմաց են հավաքվել նաեւ Տարոն Մարգարյանին սատարողները՝ ձեռքին՝ «Մեր քաղաքապետը Տարոնն է» գրություններով:Քաղաքապետարան է եկել նաեւ այսօրվանից ԱԺ պատգամավորների մանդատն ստացած Ալեն Սիմոնյանը, ով Երեւանի ավագանու անդամ էր «Ելք» խմբակցությունից: