Քամալա Հարիսը պաշտոնապես հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում առաջադրվելուն իր համաձայնության մասին
ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը հինգշաբթի օրը Չիկագոյում պաշտոնապես հայտարարել է դեմոկրատական ​​կուսակցության նախագահի թեկնածու իր առաջադրման մասին՝ ելույթ ունենալով երկրի իր տեսլականի մասին և զգուշացնելով նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն վերադառնալու հնարավորության մասին, հաղորդում է CBS News-ը։
Ավարտելով դեմոկրատների ազգային համագումարի չորրորդ և վերջին օրը՝ Հարիսը պատմել է իր կյանքի պատմությունը՝ նախքան Թրամփին ուղղակիորեն դիմելը և իր դիրքորոշումը մի քանի կարևոր հարցերի վերաբերյալ ներկայացնելը:
«Ես խոստանում եմ նախագահ լինել բոլոր ամերիկացիների համար: Դուք միշտ կարող եք վստահ լինել, որ ես երկիրը վեր եմ դասում կուսակցությունից և անձամբ ինձնից,  սրբորեն հավատարիմ եմ Ամերիկայի հիմնարար սկզբունքներին՝ օրենքի գերակայությունից մինչև ազատ և արդար ընտրություններ և իշխանության խաղաղ անցումը», - ասել է նա:
Հարիսը Թրամփին անվանել է «անլուրջ մարդ»՝ նշելով, որ «Սպիտակ տուն նրա վերադարձի հետևանքները չափազանց լուրջ են»։
«Պարզապես պատկերացրեք Դոնալդ Թրամփին առանց որևէ սահմանափակումների և ինչպես նա կօգտագործի Միացյալ Նահանգների նախագահի հսկայական լիազորությունները՝ ոչ թե բարելավելու ձեր կյանքը, ոչ թե ամրապնդելու մեր ազգային անվտանգությունը, այլ ծառայելու միակ հաճախորդին, որը նա երբևէ ունեցել է՝ ինքն իրեն», - ասել է նա։