Քանի որ մենք լիարժեք չենք տիրապետում իրավիճակին, դրա գնահատականը թող տան այն մարդիկ, ովքեր ամեն օր զբաղվում են դրանով․ Սեյրան Օհանյանը՝ ռուս խաղաղապահների մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձավ հարցին, թե համաձա՞յն է իշխանության ներկայացուցիչների հայտարարությունների հետ, որ Արցախի Փառուխ գյուղում ստեղծված իրավիճակի պատասխանատուն ռուս խաղաղապահներն են։
«Իշխանությունն ինչ ասես կարող է հայտարարել։ Իշխանությունների անգործության պատճառով է, որ ՀՀ սահմաններին և նաև Արցախի Հանրապետության սահմաններին կան բաց տեղեր։ Անվտանգության ամբողջ համակարգը չի մոբիլիզացվել, աշխարհագրական նոր դասավորվածության շրջանակներում պաշտպանական համապատասխան կառույցներ չեն ձևավորվել գոնե ռազմավարական կարևորագույն կետերում։ Եվ իշխանության խնդիրն է խաղաղապահներին մեղադրելը կամ չմեղադրելը, մեր խնդիրն է ասել իշխանությանը՝ ինչո՞ւ չեն ձևավորվել պատշաճ հարաբերություններ ՌԴ, ՀՀ, Արցախի Հանրապետության, վերաբերող մասով նաև Ադրբեջանի միջև։ Ինչո՞ւ պատշաճ մակարդակի չէ փոխգործակցությունը Արցախի Պաշտպանության բանակի և խաղաղապահ ուժերի ստորաբաժանումների միջև։
Ինչո՞ւ առաջնային գիծն ամբողջությամբ չի ուսումնասիրվել, և չեն փակվել բոլոր այն ճեղքերը, որոնք վտանգ են սպառնում Արցախի խաղաղ բնակչության համար։ Ո՞վ պետք է պատասխան տա, օրինակ, Փառուխի և Խրամորթի խաղաղ բնակիչներին։ Իհարկե, ռուս խաղաղապահներն էլ ունեն այդ պատասխանատվությունը, բայց դա նշանակում է, որ մերոնք նորմալ համագործակցություն չեն կազմակերպել»,- ասաց Օհանյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի իշխանությունների մոտ ընդունված է խնդիրներն ու հայրենիքի պաշտպանության հարցերը բարդել ուրիշների վրա։ Հարցին, թե իր կարծիքով ռուս խաղաղապահների անգործությունը կա՞, Օհանյանը պատասխանեց․ «Այն, որ յուրաքանչյուրն իր պատասխանատվության գոտին ունի, և նաև ռուս խաղաղապահները ունեն, դա միանշանակ է։ Իսկ ինչ վերաբերում է անգործությանը, քանի որ մենք լիարժեք չենք տիրապետում իրավիճակին, դրա գնահատականը թող տան այն մարդիկ, ովքեր ամեն օր զբաղվում են դրանով»։