«Քառօրյան քայքայեց կյանքս». Արցախում ապրող բազմանդամ ընտանիքն օգնության կարիք ունի
Արցախի Ճարտար քաղաքում ապրող 27–ամյա Անուշի, պայմանագրային զինծառայող ամուսնու ու 4 մանկահասակ երեխաների կյանքն ապրիլյան պատերազմից հետո հիմնովին փոխվել է. երիտասարդ տղամարդը 2–րդ կարգի հաշմանդամ է դարձել, ինչի հետեւանքով ընտանիքը զրկվել է հիմնական եկամուտից։
NEWS.am–ի նկարահանող խմբին Անուշը դիմավորում է ջերմությամբ, ժպիտը դեմքին, նեղվում է, չգիտի՝ արժի արդյոք տեսախցիկի առջեւ խոսել խնդիրների մասին, թե ոչ։ Անուշն ամուսնացել է դպրոցն ավարտելուց հետո, ամուսինը երկկողմանի ծնողազուրկ է, ապրում են Անուշի հայրական տանը։
«Ունեմ 4 երեխա, քրոջս 3.5 տարեկան երեխան էլ է իմ խնամքի տակ։ Պայմանների մասին չգիտեմ՝ ոնց պատմեմ, լավ կլիներ, որ ապրիլյան պատերազմը չլիներ... ամուսնացել ենք առանց որեւէ մեկի օգնության, ապրում էինք, ստեղծում էինք, ամուսինն էլ պայմանագրային զինծառայող էր, ոչինչ, ապրում էինք, բայց ապրիլյանի ժամանակ հիվանդացավ, 2–րդ կարգի հաշմանդամ դարձավ, հիմա չի աշխատում, հոգեբուժարանում է հաշվառված»,– պատմում է Անուշը։
Բազմանդամ ընտանիքն ապրում է նպաստով, Անուշն էլ աշխատել չի կարողանում, քանի որ 5 մանկահասակ երեխա ներկայումս իր խնամքի տակ է, ինքն էլ օգնող չունի։ Ասում է՝ ծնվել է պատերազմի ժամանակ եւ 27 տարի անց չավարտված պատերազմն իր կյանքը պարզապես փչացրել է. «Ապրիլյան պատերազմը, ճիշտն ասած, քայքայել է իմ կյանքը, փորձում ենք հաղթահարել, հույսով ենք ապրում, փորձում եմ ժպտալ, որ երեխաներս էլ ուրախ մեծանան։ Չարչարվում եմ, որ երեխեքս կուշտ մեծանան, մեր ապագան են, շատ եմ ուզում, որ իմ երեխաներն էս կյանքում մի բանի հասնեն։ Հույսս երեխեքս են»։
Առողջական խնդիրներ նաեւ Անուշն ունի։ Չնայած այսքան խնդիրներին ու դժվարություններին՝ երիտասարդ կինը հույսը չի կորցնում եւ վստահ է, որ մի օր հաղթահարելու են բոլոր դժվարությունները։