ՔՐԻՍՏՈՍ ԾՆԱՎ ԵՎ ՀԱՅՏՆԵՑԱՎ. ՁԵԶ ԵՎ ՄԵԶ ՄԵԾ ԱՎԵՏԻՍ
Հունվարի 6-ին Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնը նշվեց Հայ առաքելական եկեղեցու Սյունյաց թեմի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում: Տոնական օրվա պատարագիչը Տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանն էր: Բազմամարդ եկեղեցում նախ Քրիստոսի ծննդյան արարողություն եղավ, հնչեցին Սուրբ ծննդյան հոգևոր երգեր, ապա նաև տեղի ունեցավ Ջրօրհնեքի արարողությունը: Սուրբ Եկեղեցու աստվածատես հայրերի հաստատած կանոնների համաձայն` ջրօրհնեքի ժամանակ ընտրվում է կնքահայր, ով խորհրդանշորեն ներկայանում է որպես Ս. Հովհաննես Մկրտիչ, որը մկրտեց Հիսուս Քրիստոսին: Խաչն իջեցվում է ջուրը, ինչը խորհուրդն է Տիրոջ մկրտության։ Ապա ջուրն օրհնվում է Ս. Խաչով և Մյուռոնով, այնուհետև տարվա խաչքավորը, խաչը ջրից հանելով, տանում է տուն:
Անշուշտ, այս օրհնաբեր կոչմանը արժանանում են ոչ պատահական սկզբունքով: Քավորի դերը տալիս են այն ընտանիքին, որը կարող է օրինակ ծառայել մյուսներին: Խաչի քավորին ընտրում են` հաշվի առնելով նրա նվիրվածությունը եկեղեցուն, նրա հայրենասիրությունը, ազնվությունը հայրենքի և մարդկանց նկատմամբ: Ջրօրհնեքի տոնին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու խաչքավոր դարձավ Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը:
Վերջում ժողովուրդն այդ ջրից տուն տարավ՝ որպես օրհնություն: Ավանդության համաձայն ջուրը բուժիչ դեղ է հիվանդների համար: