ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները կմնան ռազմավարական-դաշնակցային. ՀՀ վարչապետ
«Միֆ համար մեկ՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէր, դրա համար այսպես ստացվեց»,- այսօր խորհրդարանի ամբիոնից ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով այս օրերին շրջանառվող խոսակցություններին՝ պատերազմի ու ստորագրված փաստաթղթի առնչությամբ:
Փաշինյանն ընդգծել է, թե պաշտոնապես է ասում՝ վերջին 5 տարվա ընթացքում ՌԴ դիրքորոշումը փոփոխության չի ենթարկվել: Փաշինյանն ասել է նաև, որ այս հայտարարությունը նոր չէ, որ անում է, բայց այն ոչ մի վերլուծության չի ենթարկվել։
«Երկրորդը՝ հնարավորություն է եղել, որ ես հրաժարական տամ, և պատերազմի ընթացքը փոխվի, բայց ես փոքրոգի կերպով այդ հնարավորությունից չեմ օգտվել՝ իշխանությունը նախընտրելով ռազմական գործողությունների բարենպաստ ընթացքից»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ մեսիջները իրեն էլ ժամանակին հասել են, և ինքը շատ ուղիղ խոսակցություն է ունեցել այն մարդկանց հետ, որոնց հետ կարող էր նման խոսակցություն ունենալ: Փաշինյանն ասել է, որ  բանը նրան է հասել, որ պետք է ասվեն բաներ, որոնք ասվելու չեն. խայտառակ թափանցիկության մասին է խոսքը:
ՀՀ վարչապետը հավելել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները եղել են, կան և կմնան ռազմավարական-դաշնակցային: Մյուս բոլոր հարցերն էլ կքննարկվեն: