ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Կուրսկի շրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ
Ուկրաինայի ԶՈՒ-ի ստորաբաժանումների ոչնչացման գործողությունը շարունակվում է։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ հայտարարության մեջ, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Նշվում է, որ անցած գիշերվա ընթացքում ռուս զինվորականները սահմանապահների հետ «շարունակել են ոչնչացնել ուկրաինական զինված ուժերի կազմավորումները Կուրսկի շրջանի՝ ռուս-ուկրաինական սահմանի անմիջական հարևանությամբ»։
ՌԴ ռազմական գերատեսչությունը նաև պնդում է, թե ուկրաինական զինված ուժերի առաջխաղացումը Ռուսաստանի տարածքի խորքում թույլ չի տրվել, օդային, հրթիռային և հրետանային հարվածներ են հասցվել։
«Հակառակորդի ռեզերվներին հարված է հասցվել Բասովկա, Ժուրավկա, Յունակովկա, Բելովոդի, Կիյանիցա, Կորչակովկա, Նովայա Սիչ, Պավլովկա, Գորոդիշչե, Սումի շրջանի բնակավայրերում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ռուս զինվորականների վարկածով՝ Ուկրաինայի զինված ուժերը Կուրսկի շրջանում կորցրել են 50 միավոր զրահամեքենա, այդ թվում՝ յոթ տանկ, ութ զրահափոխադրիչ, հետևակի երեք մարտական ​​մեքենա, երկու «Բուկ M1» հակաօդային պաշտպանության համակարգ և այլն։
Նշվում է նաև, թե ուկրաինացի զինվորականները վերջին 24 ժամվա ընթացքում  անձնակազմի շրջանում մեծ կորուստներ են կրել։