ՌԴ-ում միտված են արագ լուծել հայ վարորդների առջև ծառացած խնդիրները. Զախարովա
Ռուսաստանը հանձնառու է արագ լուծել բեռնատարների վարորդների, այդ թվում՝ հայերի կողմից բարձրացված խնդիրները՝ կապված Ռուսաստանի նոր ներգաղթային քաղաքականության հետ։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով Ռուսաստանում նոր ներգաղթային կանոնակարգերին և հայ բեռնատարների վարորդների կողմից այս կապակցությամբ անցկացվող բողոքի ցույցերին։
Այնուամենայնիվ, նա չկարողացավ նշել այս խնդրի լուծման կոնկրետ ժամկետ։ «Դատելով ձեր ասածից՝ Հայաստանում հանրահավաքներ են անցկացվում ոչ միայն բեռնատարների վարորդների, այլև այլ հարցերի համար։ Եվ այն էլ՝ շատ ավելի մեծ։ Թվում է, թե սա միակ խնդիրը չէ։ Ինչ վերաբերում է բեռնատարների վարորդների հարցին, դրանով զբաղվում են Ռուսաստանի համապատասխան մարմինները՝ Ներքին գործերի նախարարությունը և Տրանսպորտի նախարարությունը», - նշել է նա։
Նշենք, որ հայ բեռնատարների վարորդները խնդիրներ են ունեցել Ռուսաստան մուտք գործելու հարցում՝ ներգաղթային օրենսդրության փոփոխությունների պատճառով։ 2025 թվականի հունվարի 1-ից առանց վիզայի օտարերկրացիները կարող են Ռուսաստանում մնալ ոչ ավելի, քան 90 օր՝ օրացուցային տարվա ընթացքում։ Սա հանգեցրել է վարորդների մուտքի արգելքի, քանի որ Ռուսաստանի Դաշնությունում մի քանի օր տևող հերթերը և երթևեկության խափանումները այս սահմանաչափը սպառում են ավելի արագ, քան նախկինում։ Հոկտեմբերի 21-ին, բեռնատարների վարորդների բողոքի ցույցերից հետո, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարեց, որ ՀՀ կառավարությունը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանի կառավարությանը՝ հայկական տրանսպորտային ընկերությունների բեռնատարների վարորդների մնալու սահմանափակումը փոխելու համար: Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը առաջարկել է իրենց ռուս գործընկերներին Ռուսաստանում սահմանված 90-օրյա մնալու սահմանափակումը փոխել մինչև 180 օր: