Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնեն դատավորին. նիստը կշարունակվի վաղը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագաh, 2008թ. մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ բողոքի քննության նիստը:
Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ դատարանից ժամանակ են պահանջել դատավորին ինքնաբացարկ ներկայացնելու համար, սակայն դատարանի հատկացրած մեկ ժամը չի բավականացրել,ինչի համար նիստը հետաձգվել է մինչև նոյեմբերի 28-ը՝ ժամը 12:00-ն:
Նշենք, որ նախագահող դատավորը Ռուբեն Մխիթարյանն է:
Հարցին, թե ինչ հիմքով են դատավորին ինքնաբացարկ ներկայացնում, Հայկ Ալումյանն ասաց, որ իրականում մեկ հիմք կա, փաստեր պետք է նշեն. «Վաղը ինքնաբացարկի միջնորդությունը ներկայացնելուց հետո հիմքի մասին ձեզ կհայտնենք»:
Հարցին, թե նիստին գլխավոր դատախազի մասնակցությունն արդյոք մտահոգվելու տեղիք չի տալիս, Հայկ Ալումյանն ասաց. «Մտահոգության առիթ չի տալիս, սակայն առավել հեշտ է մրցակից ունենալ մեկ դատախազ, քան վեց դատախազ, որոնցից մեկը գլխավոր դատախազն է: Նիստի ընթացքում նաև միջնորդություն է եղել, մի քանի փաստաթղթեր ենք պահանջել, գլխավոր դատախազն առարկեց, բայց դատարանը հնարավորություն տվեց այդ փաստաթղթերը պահանջել»:
Անդրադառնալով Վճռաբեկ դատարանի որոշմանը՝ Հայկ Ալումյանն ասաց, որ Վճռաբեկը բացառապես անդրադարձել է անձեռնմխելիության հիմքին. «Միտքը հետևյալն է, որ անձեռնմխելիության հարցը քննարկելիս դատարանը չպետք է կտրվի հիմնավոր կասկածի խնդիրը քննարկելու հարցից, այսինքն՝ այդ երկու հարցը պետք է իրար հետ քննի, ինչը, ըստ Վճռաբեկի՝ Վերաքննիչը չի արել:
Եթե դատարանը հետևի Վճռաբեկի պահանջին, ապա այդպես պետք է վարվի, ինչպես մենք էինք ասում մեր վճռաբեկ բողոքում»:
Հարցին, թե գլխավոր դատախազին բացարկ հայտնելու հիմք տեսնում են, Հայկ Ալումյանն ասաց՝ այս պահի դրությամբ ոչ:
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանը նոյեմբերի 15-ին որոշում էր կայացրել, որով բեկանվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, և գործն ուղարկվել է նույն դատարան նոր քննության:
Հիշեցնենք նաև, որ «Մարտի 1»-ի գործով Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով. Քոչարյանը մեղադրվում է այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ   Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: