Ռուս օլիգարխ Տրոցենկոյի ձեռքին է կենտրոնանում հայկական ընդերքը. Նա հավակնում է դառնալ 5 հանքի սեփականատեր՝ վերցնելով նաեւ Թեղուտը
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի 60 տոկոս բաժնետոմսերը վերջերս ձեռք բերած ռուս գործարար Ռոման Տրոցենկոն «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով պատրաստվում է գնել նաև Թեղուտի հանքավայրի բաժնետոմսերը, ինչը նշանակում է՝ նրա ձեռքում են հայտնվում Հայաստանի 5 խոշոր հանքավայրերը։
Նա հանդիսանում է նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրի խոշոր բաժնետերը։ Նրան է պատկանում Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Մեղրաձորի հանքավայրը։ Զանգեզուրի կոմբինատի բաժնետոմսերի ձեռքբերումն էլ տեղի է ունեցել հանրության համար ոչ այնքան թափանցիկ եղանակով և իր բաժնեմասի 15 տոկոսը նվիրել Հայաստանի կառավարությանը: Նա հավակնում է ձեռք բերել նաեւ Թեղուտը՝ այդպիսով իր ձեռքը կենտրոնացնելով 5 խոշոր հանք։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով Ռոման Տրոցենկոյի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջեւ բանակցությունների միջնորդը եղել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։ Ռուս գործարարին հաջողվել է ստանալ կոմբինատի 60 տոկոս բաժնետոմսը, որը նաեւ պահանջել է, որ ՀՀ իշխանությունները դադարեցնեն քրեական հետապնդումը կոմբինատի արդեն նախկին խոշոր բաժնետեր Մհեր Պալասկովի նկատմամբ։