Ռուսական ռազմական նավերը զորավարժություն են անցկացնում Կասպից ծովում
Կասպիական նավատորմը սկսել է զորավարժությունները 2020 թվականի ամփոփիչ ստուգման շրջանակում: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Հոկտեմբերի 16-ին Կասպից ծովի ավազանում մեկնարկել է Կասպիական նավատորմի նավերի հետ զորավարժությունները 2020 թվականի ամփոփիչ ստուգման շրջանակում: Զորավարժությունները ընթացքում «Դաղստան», «Թաթարստան» հրթիռային նավերի, ինչպես նաեւ «Ուգլիչ» եւ «Վելիկիյ Ուստյուգ» փոքր հրթիռային նավերի անձնակազմերը կիրականացնեն հրետանային եւ հրթիռային կրակի վարժանքներ ծովում օդային եւ ծովային թիրախների ուղղությամբ՝ գործելով խմբավորման կազմում Հարավային ռազմական օկրուգի ավիացիայի հետ համատեղ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ նավային հարվածային խումբը կմշակի ծովային տնտեսական գործունեության պաշտպանության, պահպանության, ապահովման ուժերի տեղակայման, ինչպես նաեւ պայմանական անօրինական զինված խմբավորումների ոչնչացման հարցով խնդիրներ:
Զորավարժությունները կանցկացվեն Ապշերոնի թերակղզուց հյուսիս Կասպից ծովի կենտրոնական հատվածում: Ծովային մանեւրներին կմասնակցեն 6 նավ, 7 ինքնաթիռ եւ ավելի քան 400 զինծառայող: Զորավարժություններն անցկացվում են Կասպիական նավատորմի զորամասերի մարտական պատրաստվածության մակարդակի գնահատման ու վերահսկման համար: «Անցկացվող միջոցառումները որեւէ սպառնալիք չեն ներկայացնում եւ չեն սահմանափակում մերձկասպյան պետությունների տնտեսական գործունեությունը»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ: