Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները կազդեն երրորդ երկրների վրա
Եվրամիությունը լայն լիազորություններ ձեռք կբերի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների իր նոր փաթեթով, ինչը նրան թույլ կտա թիրախավորել ԵՄ-ի տարածքում եւ դրանից դուրս գտնվող անձանց։
Անցյալ շաբաթ անդամ պետությունների կողմից ընդունված փաթեթը ներառում է «անհատների կամ կազմակերպությունների» ցուցակ կազմելու իրավասությունը, որոնք նպաստում են ԵՄ պատժամիջոցների շրջանցմանը:
Պատժամիջոցների համաձայն՝ միջոցներ կարող են կիրառվել նրանց նկատմամբ, ովքեր, օրինակ, արգելված ռուսական ապրանքներ են ներմուծում ԵՄ երրորդ երկրի միջոցով՝ թաքցնելով դրանց իրական ծագումը կամ արգելված ապրանքները արտահանում են Մոսկվա։
Այն կարող է նաեւ դաշինքին թույլ տալ պատժամիջոցներ կիրառել ԵՄ քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք օգնում են մյուսներին՝ խուսափել սահմանափակումներից:
ԵՄ-ն եկել է այն եզրակացության, որ մարդիկ եւ ընկերությունները, որոնք շրջանցում են պատժամիջոցները, ամենայն հավանականությամբ կնպաստեն «Ուկրաինայի ապակայունացմանը», եւ արդյունքում անհրաժեշտ է նրանց դեմ միջոցներ ձեռնարկել։
Նախկինում ԵՄ-ն քննադատում էր այս, այսպես կոչված, երկրորդական պատժամիջոցների կիրառումը, հատկապես ԱՄՆ-ի կողմից, քանի որ եվրոպական ընկերությունները ժամանակ առ ժամանակ հայտնվել են այդ միջոցների թակարդում:
«ԱՄՆ պատժամիջոցների արտատարածքային կիրառման վերաբերյալ տարիներ շարունակ հնչած բողոքներից հետո ԵՄ-ն կամաց-կամաց շարժվում է նույն ուղղությամբ: Սա ԵՄ-ին մի քանի քայլ ավելի է մոտեցնում օտարերկրյա ընկերությունների նկատմամբ ԵՄ պատժամիջոցների ուղղակի սահմանմանը», - ասում է Բրյուսելում գործող EU Sanctions խորհրդատվական ընկերության կառավարիչ գործընկեր Տոմաշ Վլոստովսկին:
«Չնայած ԵՄ-ն մտադիր է օտարերկրյա ընկերություններին «պատժել» միայն այն դեպքում, երբ նրանք օգնում են ԵՄ-ին՝ խախտել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, եւ ոչ այն դեպքում, երբ օտարերկրյա ընկերություններն իրենք են իրականացնում նման արգելված գործարքներ»,- ասել է Վլոստովսկին։
Հազիվ թե ԵՄ-ն այնքան հեռու գնա, որքան ԱՄՆ-ը: ԵՄ անդամ չհանդիսացող օպերատորները կարող են բախվել ԵՄ-ի իրենց ակտիվների սառեցմանը եւ անհատներին ԵՄ մուտքի արգելքին:
ԵՄ-ում բնակվող անհատներն ու ընկերությունները, հավանաբար, դժվարանում են բիզնես համագործակցություն իրականացնել պատժամիջոցների տակ գտնվող ցանկացած սուբյեկտի կամ անհատի հետ՝ այդ միջոցին ավելացնելով զսպման տարր:
ԱՄՆ-ը մինչ այժմ հիմնականում ձեռնպահ է մնացել՝ փոխարենը նախընտրելով դիվանագիտական ​​ճնշում գործադրել ՌԴ-ի վրա, ասել է մեկ այլ աղբյուր: Սակայն ԵՄ-ն եւ նրա դաշնակիցները համաձայն են, որ պատժամիջոցների պահպանումն առանցքային է:
Որպես իր լիազորությունների ամրապնդման առանձին քայլ՝ հանձնաժողովն աշխատում է օրենսդրության վրա, որը թույլ կտա կալանք դնել այն ակտիվների վրա, որոնք ենթակա են պատժամիջոցների։ Գործող կանոնները նախատեսում են ակտիվների սառեցում, ինչը թանկացնում է դրանց կառավարումը եւ դժվարացնում օգտագործման կամ տնօրինման համար: Ակտիվների բռնագրավման օրինական հնարավորությունը կարող է դուռ բացել պատժամիջոցների տակ գտնվող ակտիվների օգտագործման համար: