Ռուսաստանից հայերի հոսքը դեպի Հայաստան աճել է
Ռուսաստանում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ հայերի հոսքը դեպի Հայաստան աճել է։ Ցամաքային ճանապարհով ՌԴ-ից դեպի Հայաստան եկող քաղաքացիների թվի աճ է նկատվում վերջին շրջանում, հոսքն անկառավարելի է։ Այս մասին Lragir.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության մաքսային կցորդ Արամ Թանանյանը։
«Երեկ 500 մարդատար մեքենա է Ռուսաստանից դուրս եկել, դրանց մեջ մոտ 20 տոկոսի չափ հայերն են, որ գալիս են Հայաստան։ Հիմա հոսք կա, հոսքն անկառավարելի է, մի օր կարող է 500 մեքենա լինել, մի օր՝ ավելի քիչ»,- ասաց նա։
Ըստ Թանանյանի՝ ՌԴ-ից Հայաստան են վերադառնում այն հայերը, որոնց սոցիալական վիճակը վատթարացել է այնտեղ։ «Բոլոր գործոններն էլ կապ ունեն՝ թանկացում, տնտեսական իրավիճակի վատթարացում, իրավիճակը բարդացել է։ Այն անձինք, ովքեր ինձ տարբեր հարցերով զանգում են, մի մասը չեն կարողանում ապրել Ռուսաստանում, վերադառնում եմ, մի մասը գալիս են ժամանակավոր։ Բացի դա, ցամաքային ճանապարհով Հայաստան են գալիս նաև ռուսները, բելառուսները, ուկրաինացիները»,- ասաց նա։
Արդյոք դեպի Հայաստան ներգա՞ղթ է տեղի ունենում, հարցին Արամ Թանանյանը պատասխանեց, որ դա հստակ ասելու համար հետազոտություններ պետք է իրականացվեն։ Բայց վերադարձողների հոսքը մեծ է։
Ինչ վերաբերում է ցամաքային ճանապարհով Հայաստանից ՌԴ մեկնումներին, Արամ Թանանյանը նշեց, որ դեռևս ուժի մեջ է 2020 թվականին ՌԴ կառավարության ընդունած որոշումը, ըստ որի՝ ցամաքային ճանապարհով Ռուսաստան կարող են մեկնել միայն ՌԴ քաղաքացիություն ունեցող անձինք և նրանք, ում ընտանիքի անդամները ՌԴ քաղաքացի են։
«Եթե անձը Ռուսաստանում ունի ՌԴ քաղաքացի հարազատ՝ ընտանիքի անդամ, այդ մարդիկ ուղարկում են նոտարով հաստատված փաստաթղթերը, որ այդ անձին թողնեն մեկնել։ Խոսակցություն կա, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում այդ հարցը կարող է քննարկվել, որ այդ կարգը վերանայվի»,- ասաց Թանանյանը։ Ըստ նրա՝ եթե ՌԴ կառավարության սահմանած սահմանափակումները հանվեն, ցամաքային ճանապարհով ՀՀ-ից դեպի ՌԴ ևս հոսք կարող է լինել, քանի որ արտագնա աշխատանքի մեկնողներ կան։
Ընդհանուր առմամբ, Վերին Լարսի անցակետում հերթերը մեծ են այս շրջանում՝ պայմանավորված մեծ հոսքով։ «Եղանակն արդեն կայունանում է, կարծում եմ՝ հերթը կկարգավորվի։ Այսօր ռուսական կողմում կուտակված է մոտ 2000 մեքենա»,- ասաց Թանանյանը։