Ռուսաստանը կչեղարկի միջազգային ռոումինգը Հայաստանի Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ
Ռուսաստանը մինչև 2025 թվականը կչեղարկի միջազգային բջջային ռոումինգը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի հետ, հայտնում է Ведомости-ն՝ հղում անելով միության պետությունների և Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությանը:
Նամակում ԵՏՀ-ն տեղեկատվություն է խնդրել միջազգային ռոումինգում բջջային ծառայությունների արդար սակագների մասին և խնդրել է տրամադրել տվյալներ ԵԱՏՄ անդամ երկրների բաժանորդների թվի, բջջային ծառայությունների ծավալի և արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվություն 2020 թվականի հունվարի 1-ից 2022թ-ի դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում:
Հարցմանը կցվել է ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի վերացման ճանապարհային քարտեզը, ըստ որի հեռահաղորդակցության օպերատորները պետք է մշակեն «անդամ երկրների տարածքում կապի ծառայությունների արդար սակագների օգտագործման կանոններ» մինչև 2024 թվականի վերջ։ Այնուհետև մինչև 2025 թվականի առաջին եռամսյակը նվազեցնել միջազգային փոխկապակցման սակագները և համապատասխան սակագներ սահմանել ԵԱՏՄ երկրների բաժանորդների համար բջջային ծառայությունների համար։
MegaFon-ի ներկայացուցիչը Vedomosti-ին ասել է, որ ընկերությունը պատրաստ է դիտարկել ԵԱՏՄ-ում բաժանորդների համար «հարմարավետ» սակագների ներդրման հնարավորությունը, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է հաշվարկել սակագների արժեքը և գնահատել լրացուցիչ ծախսերը։ ՄՏՍ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ ճանապարհային քարտեզը նախատեսում է «իրականացման տրամաբանական փուլեր», և արդյունքը կախված կլինի բոլոր մասնակիցների կողմից անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացումից։ Նա չի բացառել նաև բոլոր հեռահաղորդակցության օպերատորների եկամուտների անկումը նորարարության պատճառով։
Tele2-ի և Beeline-ի ներկայացուցիչները ձեռնպահ են մնացել մեկնաբանություններից։