Ռուսաստանը մտադիր է ուրվագծել Ղարաբաղում առկա խնդիրները լուծելու կոնկրետ քայլեր. Լավրով
Ռուսաստանի պատվիրակությունը Բաքվում բանակցություններում ցանկանում է նախանշել Ղարաբաղում ծագող խնդիրները լուծելու որոշակի քայլեր: Այս մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը:
«Մենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բոլոր համաձայնագրերի լիարժեք, բարեխղճորեն կատարման նպատակն ենք հետապնդում»։ Երեկ [Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը] մենք շատ մանրամասն քննարկեցինք ընթացիկ խնդիրները: Հուսով եմ, որ այսօր մենք կկարողանանք ուրվագծել կոնկրետ քայլեր, որոնք թույլ կտան մեզ հարցեր լուծել: Բնականաբար, իրավիճակը հեշտ չէ, երկար տարիներ այն չի լուծվել»,- ասել է Լավրովը:
Խոսելով Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին՝ ՌԴ արտգործնախարարը նշել է, որ երկրների միջև «շատ հարցեր կան, բայց ոչ խնդիրներ».
«Նրանց թիվը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հարաբերությունները շատ ընդգրկուն են: Նրանք ավելի ընդգրկուն են դառնում և ներառում են մարդկային գործունեության բոլոր հնարավոր ոլորտները՝ քաղաքական երկխոսություն, առևտուր, տնտեսություն, ներդրումներ, հումանիտար կապեր, կրթական, մշակութային շփումներ և, իհարկե, միջազգային քաղաքականություն»:
Բայրամովը հաստատել է, որ կողմերի մոտ կուտակվել են բավականին մեծ թվով հարցեր՝ հաշվի առնելով լայն օրակարգը, ներառյալ իրավական դաշտի ասպեկտները, միջկառավարական հանձնաժողովների գործունեությունը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությունը, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների Ղարաբաղի վերաբերյալ որոշումների կատարումը:
Ռուսաստանը առաջիկայում ակնկալում է տեսնել եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության առաջին արդյունքները Լեռնային Ղարաբաղում տրանսպորտային և տնտեսական կապեր հաստատելու ուղղությամբ, նշել է Լավրովը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում երեք երկրների փոխվարչապետների եռակողմ խմբի աշխատանքը: Մենք բոլոր հիմքերն ունենք հավատալու, որ մոտ ապագայում մենք կստանանք այս աշխատանքի առաջին արդյունքները»,- ասել է նախարարը: