Ռուսաստանը շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ապահովման գործում. ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանը շարունակում է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ապահովմանը, իր ամանորյա ուղերձում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Ինչպես նշել է դիվանագետը, անցնող տարին առանձնահատուկ էր երկու երկրների համար։ Հայաստանն ու Ռուսաստանը նշել են հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը եւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխօգնության պայմանագրի 25-ամյակը։
«Սակայն դրանք միայն ուղենիշներ են, թեկուզեւ կարեւոր, այն մեծ ու փառահեղ պատմական ուղու վրա, որով միասին անցնում են մեր ժողովուրդները։ Մեզ միավորում են ամենատարբեր ոլորտներում բազմապլան կապերը։ Շատ կարեւոր է, որ մեր հարաբերությունների անբաժանելի մաս են կազմում սերտ միջմարդկային շփումները»,- ասել է Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով, հարաբերություններում ստեղծված հիմքերը կողմերին թույլ են տվել հաջողությամբ աշխատել առկա ներուժը զարգացնելու ուղղությամբ: Ամրապնդվել են գիտական, մշակութային եւ կրթական կապերը՝ ցույց տալով ժողովուրդների խորը ընդհանրության պահպանումը։
Մշակութային փոխանակումների ժամանակացույցն աննախադեպ էր իր հարստությամբ։ Հոբելյանական տարեթվերի շրջանակներում անցկացվել են Ռուսաստանում հայկական մշակույթի եւ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության հոգեւոր մշակույթի օրերը։
Դիվանագետը նշել է, որ անցած տարում դինամիկ զարգացել է նաեւ տնտեսական համագործակցությունը։ Ավելացել է ապրանքաշրջանառությունը, Ռուսաստանը մնացել է Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերը եւ Հայաստանի տնտեսության ներդրողը։
«Մեզ համար ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում խորացել է փոխշահավետ համագործակցությունը: Հայաստանը հաջողությամբ նախագահել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Մենք ակտիվ եւ շահագրգռված համագործակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միության ձեւաչափով: Կյանքը ցույց է տվել, որ դա նպաստում է մեր երկրների զարգացմանը, ինչպես նաեւ, որ քիչ կարեւոր չէ, իրնեց ուժերի վստահության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը ներկայիս շատ բարդ եւ անհանգստացնող աշխարհում»,- հայտարարել է դեսպանը։
Այս տարի, ըստ նրա, երկրները բախվել են անվտանգության եւ պետականության լուրջ մարտահրավերների։ Այս սպառնալիքները հստակ ցույց են տվել երկու երկրների ռազմավարական դաշնակցային համագործակցության արդիականությունը։
«Ռուսաստանը, հենվելով եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրի վրա, նախաձեռնողականորեն եւ հաստատակամորեն աջակցել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Ակտիվ դեր է խաղացել խոշորածավալ էսկալացիայի կանխման եւ Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ հանգստության հաստատմանը նպաստելու գործում», - ասաց. Կոպիրկին.
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, ըստ նրա, ներդրում է ունեցել եւ շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության եւ ապրուստի ապահովման գործում։
«Այս բազմակողմանի, տքնաջան աշխատանքը, չնայած առկա դժվարություններին, շարունակվելու է»,- ասել է դեսպանը։
Այսօր, աշխարհակարգի պատմական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, ռուս եւ հայ ժողովուրդների դարավոր, եղբայրական կապերը ընդհանուր ժառանգություն են, առանց որի երկրների համար շատ ավելի դժվար կլիներ արժանի տեղ ապահովել նոր աշխարհում։
Կոպիրկինը Ամանորին մաղթել է ավելի շատ սեր յուրաքանչյուր տանը, փոխըմբռնում, ուրախ ու լուսավոր իրադարձություններ, իսկ Հայաստանին ու Ռուսաստանին՝ խաղաղություն ու բարգավաճում։