Սա ուժեղ պետության համար անհրաժեշտ ռազմավարություն է. վարչապետը՝ հանրակրթության չափորոշչի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործադիրի նիստի ընթացքում անդրադարձավ շրջանառության մեջ դրված հանրակրթության պետական չափորոշչի և առարկայական չափորոշիչների նախագծերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նշեց, որ հանրակրության պետական չափորոշչի շրջանառության մեջ դրված նախագիծն արտահայտում է ՀՀ կառավարության ռազմավարական պատկերացումները հանրակրթությունում անհրաժեշտ բարեփոխումների վերաբերյալ:
«Այս ընթացքում, իհարկե, այն կբարելավվի այն առումով, որ կանցնի ընթացակարգերով, կարծիքների հավաքագրումով: Մենք պետք է արձանագրենք մեր ռազմավարական պատկերացումը»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով առարկայական չափորոշիչներին` վարչապետը նշեց, որ այդտեղ նախատեսվող փոփոխություններն ու ռազմավարական պատկերացումները բխում են Հայաստանի Հանրապետության պետական, ազգային շահերից, ՀՀ քաղաքացիների ու յուրաքանչյուր անհատի շահերից:
«Սա ուժեղ պետություն ունենալու համար անհրաժեշտ ռազմավարություն է: Որևէ մի բան մեզ չի շեղելու Հայոց պետականության հավիտենականության հայեցակարգը հենց այսօրվանից կյանքի կոչելուց և հանրակրթության չափորոշիչն այս իմաստով ունի կարևորագույն և առանցքային նշանակություն»,- ասաց վարչապետը: