ՍԱԱԿԱՇՎԻԼԻՆ ՄԵԶ ՆԵՐՔԱՇԵՑ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ՄԵՋ. ԻՎԱՆԻՇՎԻԼԻ
«Վրացական երազանք» կուսակցության պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին ասել է, որ 2008 թվականին Վրաստանն ու Ուկրաինան դաշինքի «իրական համակարգողների» կողմից չեն ընդունվել ՆԱՏՕ։
Նրանք, քաղաքական գործչի պնդմամբ, երկրներին փրկում էին Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատերազմում «կենդանի ուժի» համար։ Իվանիշվիլիի խոսքերը մեջբերում են վրացական լրատվամիջոցները։
«Հիշենք 2008 թվականի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը, որտեղ Ուկրաինան և Վրաստանը չընդունվեցին ՆԱՏՕ, իսկ դրա համար մեղադրվեցին տարբեր երկրներ։ Բայց իրականությունը բոլորովին այլ է։ Մի բան կասեմ՝ նրանք չընդունեցին Վրաստանին ոչ այն պատճառով, որ պետությունները արգելափակված էին մեկ-երկու երկրների կողմից։ Նրանք, ովքեր իրականում ՆԱՏՕ-ի համակարգողներ են, չընդունեցին: Հենց նրանք, ովքեր իրականում ղեկավարում են ՆԱՏՕ-ն, քանի որ նրանք իսկապես չէին ուզում ընդունել Ուկրաինան և Վրաստանը մի պարզ պատճառով. դուք տեսնում եք, որ ձեր հարևանությամբ պատերազմ է ընթանում, Ուկրաինայում՝ մեր բարեկամ երկրում, պատերազմ է Ռուսաստանի հետ։
2008-ին շատ ծանր օրեր անցանք։ Իսկ արևմտյան քաղաքական գործիչներից շատ հայտարարություններ են արվում, թե ամեն ինչ անում ենք, որ ՆԱՏՕ-ն չներքաշվի Ռուսաստանի պատերազմի մեջ, որ Ուկրաինային կտանք զենք, փող, բոլոր միջոցները, բայց միայն Ուկրաինան պետք է լինի կենդանի ուժը։ Եվրոպայից կամ Ամերիկայից ցանկացած մակարդակի քաղաքական գործիչները բազմաթիվ հայտարարություններ են անում, որ «մենք ոչ մի դեպքում թույլ չենք տա ՆԱՏՕ-ին ներգրավվել Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեջ», - ասել է Իվանիշվիլին:
Նա նաև նշել է, որ «դա, իհարկե, նախատեսված էր նաև 2008 թվականին:  Վրաստանին ու Ուկրաինային փրկեցին հենց դրա համար, դրա համար էլ չընդունվեցին ՆԱՏՕ, այս ֆոնին մենք ունեցանք Սաակաշվիլիի լավ փորձը,  իսկ 2008-ին նա մեզ ներքաշեց առաջին պատերազմի մեջ»։