Սահմանազատման հանձնաժողովին կից աշխատանքային խմբում կընդգրկվեն Տավուշի համայնքապետերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումներով սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովին կից ստեղծվել է երկու աշխատանքային խումբ։ Դրանցից մեկում ներառվելու են Տավուշի մարզի մի շարք համայնքապետեր, մյուսում՝ ԱԱԾ, ՊՆ և Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնյաներ։
Առաջին աշխատանքային խմբում, մասնավորապես, ընդգրկվել են Տավուշի մարզպետը, Նոյեմբերյան, Իջևան համայնքների ղեկավարները և Բաղանիս, Ոսկեպար, Բերքաբեր, Կիրանց գյուղերի վարչական ղեկավարները։ Վերջին երեք համայնքներից նաև մեկական բնակիչներ կներառվեն խմբում։
Աշխատանքային խմբերը ստեղծվել են «Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև սահմանագծի համապատասխան հատվածների՝ տեղանքում գեոդեզիական չափումների արդյունքում կոորդինատները հստակեցնելու և համապատասխան Արձանագրություն-նկարագրության նախագիծ կազմելու նպատակով»։
Ապրիլի 19-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի է ունեցել երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների ութերորդ հանդիպումը։ Ըստ Հայաստանի ԱԳՆ-ի՝ հանդիպման արդյունքում կողմերը նախնական համաձայնեցրել են Տավուշի մարզի չորս գյուղերի հատվածները։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել սահմանագծի նշված հատվածում իրենց սահմանապահ ծառայությունների միաժամանակյա և զուգահեռ տեղակայման համար:
Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցով հանձնաժողով ստեղծելու պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպմանը։ Համաձայնությունից հետո սահմանազատման հարցով ութ հանդիպում է կայացել՝ վեցը հայ-ադրբեջանական սահմանին, մեկը՝ Մոսկվայում, մյուսը՝ Բրյուսելում։