Սահմանի դելիմիտացիան ու դեմարկացիան պետք է իրականացվեն բանակցությունների ճանապարհով. Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարությունը
Ֆրանսիան անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանի լարվածության առնչությամբ և կոչ է անում կողմերին պահպանել 2020 թվականի նոյեմբերին Մոսկվայում կնքված հրադադարի պայմանները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
«Ֆրանսիան խորապես մտահոգ է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի որոշ հատվածներում անվտանգության իրավիճակի վատացման ու ծանր զինտեխնիկայի ենթադրայալ կիրառման առնչությամբ, ինչը հանգեցրել է բազմաթիվ զոհերի՝ հատկապես հայկական կողմից։  Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին պահպանել հրադադարի ռեժիմը, ինչի վերաբերյալ նրանք պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ»,- ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ֆրանսիական կողմը հիշեցրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունը, որում նրանք կոչ էին անում անհապաղ թուլացնել լարվածությունը և ընդգծում էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսության շարունակման անհրաժեշտությունը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բոլոր չկարգավորված հարցերի հետ։
«Սահմանի դելիմիտացիան ու դեմարկացիան պետք է իրականացվեն բանակցությունների ճանապարհով»,- նշել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով գործընթացում իր ներդրումն ունենալու պատրաստակամության մասին։