Սեպտեմբերի 16-ին Ղարաբաղից Հայաստան է մեկնել 80 մարդ. Peacekeeper
2023 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Լաչինի միջանցքով Ղարաբաղից Հայաստան է մեկնել 80 մարդ։ Այս մասին հայտնում է Peaceeper Telegram ալիքը։
«Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի քաղաքացիների ընդունելության կետ են դիմել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները՝ Հայաստանի և արտասահմանյան բուհերի ուսանողները, ինչպես նաև մասնագետներն ու աշխատողները, ովքեր Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով կորցրել են իրենց աշխատանքը և չեն կարողացել վերադառնալ իրենց մշտական ​​բնակության վայր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ներկայացուցիչները կազմակերպել են այդ մարդկանց տեղափոխումն ու ուղեկցումը Լաչինի միջանցքով, վերահսկել են նրանց անցումն ադրբեջանական կողմի սահմանային հսկողության կետով, օգնել են բեռնել գույքը, ինչպես նաև հարմարավետ ավտոբուսներով տեղաշարժվելու հնարավորություն են ապահովել: