Սիրելի՜ հայրենակիցներ ԱրցախումՄայր Հայաստանում և Սփյուռքում,
Այսօր մեր պետական տոնացուցի կարևորագույն տոնն էազգային իղձի իրականացման վճռորոշ քայլի մարմնացումը: 1991թԱյս օրը Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և հարակից Շահումյանի շրջանի սահմաններում հռչակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը:
Այդ պատմական որոշման միջոցով մենք իրացրել ենք մեր վաստակած իրավունքը վճռելու մեր սեփական ճակատագիրն ու պետական իրավական կարգավիճակը՝ հետագա տարիներին հաստատելով ու պաշտպանելով ինքնորոշման իրավունքի կիրարկման ճշմարտացիությունըԱդրբեջանի հայահալած քաղաքականության դիմակայման և պատմական արդարության վերականգնման բարդ ու զրկանքներով լի երթի արդյունքում մենք ունենք Արցախի Հանրապետությունըորն իր բացառիկ դերակատարմամբ կոչված է ծառայելու մեր ազգային նպատակներին՝ ի շահ հայոց պետականության ամրապնդման Արցախում ու Մայր Հայաստանում և հայ ժողովրդի հարատևման:
Բազմաթիվ մարտահրավերներով լի այդ ճանապարհին հաջողելու միակ հնարավորությունը մեր ավագների հռչակած նպատակներին ու արժեքներին հավատարմությունն անխախտ պահելն էպետականության շարունակական ամրապնդումն ու դժվարություններին դիմակայելու վճռականության պահպանումը:Հեշտ լուծումներ այս պայքարում երբեք չեն տրվելու մեզբայց ես ավելի քան վստահ եմոր հաղթանակների ու պարտությունների միջով անցած մեր ժողովուրդը թանկ է գնահատում զրկանքներով ձեռք բերածըկորցրածն ու պահպանածը:
Արցախը հայկական արդի ինքնության առանցքն ու պատվարն էիսկ Արցախում ապրող ու արարողԱրցախի ցավով իրապես ապրող յուրաքանչյուր հայ՝ մեր ինքնության ու արժանապատիվ գոյության պահապանըՈւստիփախուստն ընտրված ուղուց ու դժվարություններից նշանակում է դասալքություն սեփական արժեքներիցինքնությունից ու ապագայից:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում մեր նահատակների վառ հիշատակի առջևհրճվում ու հույսով լցվում մեր մանուկներով և ամուր պահում մեր պետականությունըԸնտրությունը մեծ չէԱրցախում ապրողներիՄայր Հայաստանի ու Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ազգային ոգունպատակասլացությանհետևողականությանանտրտունջ ու անդադար աշխատանքի և պայքարի շնորհիվ ենք երաշխավորելու Արցախի հայկականությունը և հայոց պետականության հարատևումը:
Ուրեմնի՛ գործ և շնորհավո՛ր ԼՂՀ հռչակման 31-րդ տարեդարձը: