Ադրբեջանն ակնկալում է ՌԴ գործուն ջանքերը Կովկասում կայուն խաղաղության կայացման գործում. Ալիևը՝ Լավրովին
Բաքվում հունիսի 23-ի երեկոյան կայացել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական «Azertac» լրատվական գործակալությունը:
Զրույցի ընթացքում Լավրովը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված երեք՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9, 2021 թվականի հունվարի 11 և նոյեմբերի 26-ի փաստաթղթերի իրագործմանը։
«Հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խումբը, մեր գնահատմամբ, որոշակի առաջընթաց ունի։ Մենք հայկական կողմի հետ քննարկում ենք այն հարցերը, որոնք պետք է համաձայնեցվեն։ Մենք ընդհանուր պատկերացում ունենք, թե ինչպես կարելի է ամենահարմարավետ ճանապարհով լուծել ավտոմեքենաների երթևեկությունը կազմակերպելու խնդիրը։ Ռուսաստանը կաջակցի այդ աշխատանքին մինչև արդյունքի հասնելը։ Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա շուտով»,-ասել է Լավրովը:
Նա նաև նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է խորհրդատվական ծառայություններ մատուցել Ադրբեջանում և Հայաստանում ստեղծված սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման երկու հանձնաժողովների աշխատանքների մասով։ «Այս հարցում կան կոնկրետ առաջարկներ, ես ուրախ կլինեմ դրանք քննարկել ձեզ հետ», - հավելել է նա:
Լավրովը Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման, խաղաղության պայմանագրի, ապագա փաստաթղթի դրույթների վերաբերյալ ևս նշել է ՌԴ-ի կողմից աջակցության պատրաստակամությունը: «Դուք լսել եք այս թեմայով բանակցելու հայկական կողմի, վարչապետ Փաշինյանի պատրաստակամությունը: Մենք պատրաստ ենք օգնություն ցուցաբերել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի համաձայնությամբ»,-ասել է Լավրովը:
Իլհամ Ալիևը, խոսելով Հայաստանի հետ առկա խնդիրների կարգավորման գործընթացի մասին, ընդգծել է, որ Բաքվի դիրքորոշումն այս հարցում ուղղված է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը։ «Վստահ եմ, որ այն ջանքերը, որ մենք գործադրում ենք, դրականորեն կընդունվեն նաև հայկական կողմից, և երկարաժամկետ առճակատմանը վերջ կդրվի։ Դրական կողմերից ցանկանում եմ նշել եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի ակտիվացումը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների նախագահությամբ։  Սանկտ Պետերբուրգում նոր հանդիպում է կայացել»,- ասել է Ալիևը՝ նշելով, թե հաղորդակցությունների բացման և ադրբեջանական բեռների և քաղաքացիների համար Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն անարգել մուտք ապահովելու ուղղությամբ 2020 թվականի նոյեմբերի հռչակագրի կատարման գործնական քայլեր են պետք:
«Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակի կարգավորման մեր հայեցակարգի շրջանակներում, կարծում եմ, որ հնարավոր կլինի գտնել շատ գործնական քայլեր, որոնք կնպաստեն դրան, և մենք, իհարկե, ակնկալում ենք նաև Ռուսաստանի Դաշնության գործուն ջանքերը Կովկասում կայուն խաղաղության կայացման գործում»,-ասել է Ալիևը: