Շաբաթօրյա հերթական շրջայցերը՝ շինհրապարակներում
Համայնքապետարանի կողմից պատվիրված բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթանալը շարունակում է մնալ համայնքի ղեկավարի ամենշաբաթյա աշխատանքային օրակարգի մասը։
Քաղաքաշինության և հողաշինության բաժնի աշխատակիցների և շինարարությունն իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ համայնքի ղեկավարն իր հերթական այցի ժամանակ շրջել է ինչպես համայնքային բյուջեի միջոցներով, այնպես էլ սուբվենցիոն և այլ ծրագրերով հիմնանորոգվող կառույցներում և բարեկարգվող բակային տարածքներում։
Բոլոր շինհրապարակներում Գևորգ Փարսյանը պատասխանատուների հետ միասին մանրամասն ուսումնասիրել և քննարկել է շինարարության ընթացքում առաջացած խնդիրները, թերությունների շուրջ արել իր դիտողությունները՝ հորդորելով հնարավորինս արագ շտկել դրանք և խիստ ուշադրություն դարձնել աշխատանքների որակին։
Շրջայցի ընթացքում դիտարկվել են հետևյալ ծրագրերը՝
Մուշեղ Հարությունյան փողոցի թիվ 1 բազմաբնակարան բնակելի շենքի և Ողջի գետի միջանկյալ հատվածում հանգստի գոտու, մանկական խաղահրապարակի և խաղադաշտի կառուցման աշխատանքների համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 215 175 000 ՀՀ դրամ։
Շինարարական կազմակերպությունը՝ «Երվադա» ՍՊԸ
Ձորք թաղամասի թիվ 4 և թիվ 5 բազմաբնակարան բնակելի շենքերի հարևանությամբ խաղադաշտի նորոգման և մանկական խաղահրապարակի կառուցման համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 112 299 200 ՀՀ դրամ։
Ձորք թաղամասի թիվ 16, 17 և 18 բազմաբնակարան բնակելի շենքերի հարևանությամբ ֆուտբոլի խաղադաշտի կառուցման համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 24 022 000 ՀՀ դրամ։
Շինարարական կազմակերպությունը՝ «Վիլաշին» ՍՊԸ
Շահումյան փողոցի թիվ 15, 17 և 19 բազմաբնակարան բնակելի շենքերի հարևանությամբ ֆուտբոլի և բասկետբոլի խաղադաշտի կառուցման համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 22 146 000 ՀՀ դրամ։
Շինարարների փողոցի թիվ 12 շենքի հարևանությամբ խաղադաշտի վերանորոգման աշխատանքների համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 15 300 000 ՀՀ դրամ։
Շինարարական կազմակերպությունը՝ «Մելիքյան Շին» ՍՊԸ
Կապանի համայնքապետարանի հարակից այգու նորոգման համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է շուրջ 140 314 000 ՀՀ դրամ։
Շինարարական կազմակերպությունը՝ Կապանի «Նորոգշին» ՍՊԸ
Կապան քաղաքի Վաչագան գետի հունի մաքրման, նոր հենապատերի կառուցման, առկա հենապատերի վերականգնման և Վաչագան գետի ավազանի /Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրի շրջակա հատվածից մինչև «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ–ի հարակից կամուրջ/ էսթետիկ տեսքի ձեվավորման աշխատանքներ
Ծրագիրն իրականացվում է Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկից համայնքի բյուջե մասհանվող գումարով ՝ 233 298 470 ՀՀ դրամ և համայնքային միջոցներով՝ 214 216 530 ՀՀ դրամ։
Շինարարական կազմակերպությունը՝ «Ռաֆ-Օջախ» ՍՊԸ և «Օ Փիեռ Գրուպ Ունիվերսալ» ՍՊԸ կոնսորցիում
«Կայուն սոցիալական ծառայություններ Սյունիքի մարզի համայնքներում» դրամաշնորհի շրջանակում Շինարարների թաղամասում կառուցվում է սոցիալական հաստատություն, որի շահառուները կլինեն կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված, տարբեր պատճառներով անօթևանի կարգավիճակում հայտնված անձինք։
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 50 640 000 ՀՀ դրամ, որից 29 000 000 ՀՀ դրամը՝ «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի ֆինանսավորումն է, 21 640 000 ՀՀ դրամը՝ «Կապան» բարեգործական հիմնադրամի համաֆինանսավորման չափը։
Ձորք թաղամասի բակային տարածքների ասֆալտապատում
Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 138 300 840 ՀՀ դրամ, որում համայնքի համաֆինանսավորման չափը՝ 76 065 462 ՀՀ դրամ:
Սպանդարյան փողոցի թիվ 2ա բազմաբնակարան բնակելի շենքի բակի վերակառուցում և ասֆալտապատում
Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 11 156 200 ՀՀ դրամ, որում համայնքի համաֆինանսավորման չափը՝ 6 135 910 ՀՀ դրամ: