Շինուհայրի խաչմերուկ-Տաթեւ-Կապան վերաշինված մայրուղին, այնուամենայնիվ, շարունակում է մնալ խնդրահարույց
Մայրուղու դժվարանցանելի տեղամասերից մեկը Տաթեւի արեւելյան մուտքն է:
Մոտ 100 մ երկարությամբ սողանքային հատվածը, որ գրունտային է, ամենաթեթեւակի տեղումներից հետո անգամ, հատկապես խոշոր բեռնատարների եւ կցորդով մեքենաների համար, դառնում է անանցանելի՝ ներքեւից (Սատանի կամրջից) բարձրացողների համար:
Այսօր՝ ժամը 18-ի սահմաններում կրկին անանցանելի էր ճանապարհի այդ հատվածը:
«Ոսմար» ՍՊ ընկերության աշխատակիցների ջանքերով, մոտ մեկ ժամից հետո, մայրուղին վերաբացվեց բոլոր տեսակի մեքենաների երթեւեկության համար:
Ճանապարհաշինական այդ ընկերության ներկայացուցիչ, աշխղեկ Հրայր Թունյանի վկայությամբ՝ նման իրավիճակներ հաճախակի են առաջանում տվյալ հատվածում, եւ ամեն անգամ ավազակոպիչ տեղադրելով խնդրին ժամանակավոր լուծում է տրվում:
Սակայն, նկատի ունենալով իրողությունը, որ այդ մայրուղին խիստ ծանրաբեռնված է (Գորիս-Կապան ճանապարհի առանձին հատվածներ Ադրբեջանի կողմից օկուպացվելուց հետո), հույժ կարեւոր է դարձել Շինուհայրի խաչմերուկ-Տաթեւ ճանապարհի այդ հանգույցի հիմնանորոգումը: Այլապես ամեն անգամ՝ անձրեւից կամ ձյունից հետո, Տաթեւի մերձակա ճանապարհահատվածն դժվարանցանելի է լինելու՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով:
Կարծում ենք՝ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի պատասխանատուները՝ 2022-ի աշխատանքները պլանավորելիս, նկատի կունենան այդ հանգամանքը: